Çeşitli numunelerin 60 Co ve 137 Cs gama ışınlarıyla ilgili soğurma katsayılarının tayini
- Tez No: 25372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
-II- OZET Co-60 (1.173 ve 1.333 MeV) ve Cs-137 (0.662 MeV) kaynaklarından yayınlanan gama ışınları için kurşun, alüminyum, sunta, çam ve beton ortamlarının doğrusal soğurma katsayıları deneysel yoldan saptandı. Belirli bir ortam için soğurma katsayısının gama ışını enerji sine ve aynı gama ışını için ise soğurma katsayısının ortamın yapısına bağlı olduğu gözlendi. Elde edilen sonuçlara göre kurşun iyi bir soğurucu olmakta, alüminyum ve beton birbirine yakın soğur ma katsayılarıyla ikinci sırada yer almaktadır. Sunta ve çamın ise soğurma katsayıları oldukça düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-I- ABSTRACT Lineer absorption coefficients of lead, aluminium, pressed wooden plate, pineplate and concrete samples were calculated experimentally for gamma rays of Co-60 (1.173 and 1.333 MeV) and Cs-137 (0.667 MeV). It was observed that the lineer absorption coefficient depends on the energy of gamma rays and also the instrinsic properties of matter. According to the obtained results, lead appears to be a good absorbant for gamma rays. Then comes aluminium and concrete with nearly the same absorption coefficients. Pressed wooden plate and pine plate, on the other hand, have relatively small absorption coefficients.