Azot ve bitki sıklığının kenevir (Cannabis sativa L.)'nin verimi ve bazı özelliklerine etkisi
Effect of nitrogen and plant density on yield and some characters of hemp (Cannabis sativa L.)
- Tez No: 25373
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ Bu çalışma, Vezirköprü ve Çarşamba ekolojik şartlarında azotlu gübre ve ekim şeklinin kenevir bitkisine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. îki yıl (1989 ve 1990) süre ile yürütülen bu çalışmada en. yüksek lif verimi azota bağlı olarak Vezirköprü'de dekara 14 kg azot uygulaması ile 274 kg, Çarşamba'da ise dekara 17 kg azot uygulaması ile 256 kg olarak tesbit edilmiştir. Her iki lokasyonda da, kenevir 16 cm aralıklı sıralarda 7.5 cm mesafe ile seyreltildiğinde en yüksek lif veriminin Vezir köprü'de 243.95, Çarşamba'da 204.14 kg/da elde edilebileceği belirlenmiştir. Tohum veriminin en yüksek değeri iuo, Vezirköprü'de de kara 15 kg azot uygulaması ile 79 kg, Çarşamba'da ise dekara 25 kg azot uygulaması ile 56 kg olarak tesbit edilmiştir. Her iki lokasyonda da kenevirin sıra üzerinde 15 cm aralıkla yo- tist irilmesi halinde en yüksek tohum veriminin (sırasıyla; 56.18 ve 48.93 kg/da) elde edilebileceği belirlenmiştir. ABSTRACT The research conducted to determine the appropriate rate of nitrogen on hemp plants. Field trial has been carried out for two years (1989 and 1990) in Vezirköprü and Çarşamba. By applying 140 kg of N per ha in Vezirköprü and 170 kg in Çarşamba, obtained the highest yield of fiber as of 2 740 and 2 560 kg/ha respectively. Also 7.5 cm of plant distance on 16 cm spaced row had given the maximum yield of fiber (2 439.5 kg in Vezirköprü and 2 041.4 kg/ha in Çarşamba). The highest yield of aead had been obtained by applying 150 kg of nitrogen per ha an Vezirköprü and 250 kg in Çarşam ba as 790 and 560 kg par iia Plants rnusl be singled by 15 cm on the row (420xl03 plants/ha) to maximize the seed yield (561.8 and 489.3 kg/ha in Vezirköprü and Çarşamba respecti vely).
Özet (Çeviri)