Fosfojipsten süpersülfatlı çimento üretimi ve özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 25375
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Fosfojips, dihidrat metoduyla fosforik asit üretimi sırasında ortaya çıkan önemli bir yan üründür.Esas olarak CaSCL* 2H2O'dan ibaret olup yapısında FT, Pe>0s ve organik maddeler gibi bazı safsızlıklar ihtiva eder. Bu safsızlıklar fosfojipsin çimento endüstrisinde kullanımını ciddi olarak sınırlar. Türkiye'de her yıl yaklaşık üç milyon ton civarında atık olarak ortaya çıkan fosfojips, sebep olduğu çeşitli depolama ve çevre problemleri yanında, önemli bir kaynak israfına da yol açmaktadır. Demir-çelik fabrikaları yan ürünü yüksek fırın cürufu, ülkemizde dört demir çelik fabrikası bulunması itibarıyla son derece önemli bir diğer yan üründür. Elde edilen cürufun büyük bir kısmı granüle edilmeden atılırken, az bir kısmı granüle edilerek Katkılı Portland çimentosu(KPÇ) üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Samsun TUGSA5? Fosforik Asit Fabrikası fos- fojipsi ile Karabük Demir-Çelik Fabrikası granüle yüksek fırın cürufundan, süpersülfat 11 çimento üretimi ve hidrasyonunun araştırılması amaçlandı. Fabrikadan filtre keki olarak alınan fosfojips 5°C'de kurutuldu. Çeşitli sıcaklık ve sürelerde kaisine edilerek çözünmeyen anhidrit sekline dönüştürüldü. Optimum kalsinasyon sıcaklığı ve süresi olarak 65O°C'de l saat değeri bulundu. Elde edilen f osfoanhidritin, 2O°C'de */. 0,4 lük kireç sütüyle,5 dakika süreyle yi karıması y la safsızlıklar inaktif sekle dönüştürüldü. Bu materyalin 105°C'de kurutulması ile rafine fosfoanhidrit üretildi. Farklı oranlarda granule cüruf, rafine fosfoanhidrit ve klinker kullanılarak süpersülfatlı çimento test karışımları hazırlandı. Karışımlar kum kullanılmadan ve su/çimento oranı 0,55 olacak şekilde kalıplara döküldü. Prizmalar iki guruba ayrıldı ve ilk gurup şehir suyunda ikinci gurup sentetik deniz suyunda yaslandırılarak hidrasyon gelişimleri; priz süreleri, eğilme ve basınç dayanımları, beton dayanıklılık testleri, özgül yüzey alanı (BET) ölçümleri, İR, X-ışıları, DTA ve izotermik iletim kalorimetresi teknikleriyle araştırıldı. Optimum karışım oranı, */. 85 cüruf, */. İO rafine fosfoan- hidrit ve '/. 5 klinker olarak bulundu. Ayrıca deniz suyunun, özellikle fazla anhidrit ihtiva eden karışımlarda, hidrasyona az da olsa olumsuz etkide bulunduğu ancak bunun önemli olmadığı belirlendi. Rafine fosfoanhidritin süpersûlfatlı çimento üretiminde tabii jips veya anhidrit yerine başarıyla kullanılabileceği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
-95- SUMMARY Phosphogypsum is an important by-product from phosphoric acid industry by dihydrate process.lt is mainly of CaSCL+.EHeO and includes some impurities such as F~, PtaDr, and organic compounds. These impurities restrict seriously the use of phosphogypsum in cement industry. Phosphogypsum obtained as a residue three million tons per year in Turkey causes vari ous storage and environmental problems in addition to leading to the waste of source. Since our country has a number of iron and steel plants, blast furnace slag is another extremely important by-product. Most of the blast furnace slag is removed and small amount of it is granulated and then used in production of cements con taining granulated blastfurnace slag. The aim of this study is to investigate the production of supersulphated cement and its hydration by using phopho- gypsum and blast furnace slag brought from Samsun TÜGSAŞ Phosphoric Acid Plant and Karabük Iron and Steel Plants, respectively. Phosphogypsum received as a filter cake from the plant was dried at 45°C. It was converted to insoluble anhydrite form by calcinating at different temperatures and time inter vals. The optimum calcination temperature and the time were found one hour at 650°C. The impurities were converted to the inactive form by the following washing up the phosphoanhyd--96- rite with O.h '/. milk of lime at EO^C for 5 min. Refined phosphoanhydr i te was obtained by drying up this material at 105oC. Supersulphated cement test mixtures were prepared by u- sing refined phosphoanhydr i te, granulated slag and clinker at different proportions. These mixtures were moulded without using sand and with a water/cement ratio of 0.25. The prisms were classified into two groups and the first group was aged in tap water and Second one in synthetic seawater and procee dings of the hydration were followed by measuring the setting times, flexural and compressive strengths, durabilty tests, specific surface area clinker was determined. Additionally it was observed that more phosphoanhydr i te has less a negati ve effect on hydration especially in seawater which is negli gible. It is concluded that in production of supersulphated cement, refined phosphoanhydr i te can be used succesufully in preference to the phosphoanhydr i te instead of mineral gypsum or anhydrite.