Tüketicilerin perakende mağaza bağlılığını etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
Retail store loyalty factors affecting consumers' research on
  1. Tez No: 253872
  2. Yazar: ESİN CEPNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Artan rekabet koşullarında perakendeci işletmeler kendilerine fark yaratabilmek için öncelikle müşteri bağlılığını yaratmaya daha sonra ise mevcut müşterilerinin mağazaya olan bağlılıklarını arttırmaya önem vermektedirler.?Perakende Mağaza Bağlılığını Etkileyen Faktörler? konulu tezimizde müşteri bağlılığını yaratmada kullanılan faktörler ele alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak müşteri bağlılığını yaratan faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmada ele alınan araştırmanın kavramsal modeli Gerrard Macintosh ve Lawrence S. Lockshin'in perakende mağaza bağlılığı ve perakende ilişkisi ile ilgili yaptıkları çalışmalarında yararlandıkları model doğrultusunda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In increasing competition conditions, the retail business (enterprises) give importance primarily to create a dependent customer and then to increase the dependency of their present customers to their stroes.In my thesis“Factors Affecting Retail Store Loyalty”I have conducted a research on the factors that are used to create customer dependency. Accordingly, factors that create customer dependency have been sought for by scanning related domestic and foreign literature.The conceptual model conducted in the research study has been done in accordance with the model that Gerrard Macintosh and Lawrence S. Lockshin made use of in their studies on dependence of retail stores and retail relationship.