Flüt tarihinde Johann Joachim Quantz'ın önemi
The importance of Johann Joachim Quantz in the history of flute
  1. Tez No: 253875
  2. Yazar: ÖZLEM KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. A. BÜLENT ALANER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Flüt virtüözü, besteci, flüt yapımcısı, öğretmen, müzik yazarı ve teorisyeni olan Johann Joachim Quantz,flüt tarihinin en önemli kişiliklerinden biridir. Yaşamı boyunca flüt repertuvarını zenginleştirmek, enstrümanı daha iyi bir duruma getirmek için çabalamıştır. Galant ve empfindsamer stillerinin önde gelen müzisyeni olan Quantz, Berlin ekolünün kurucuları arasında gösterilmektedir. Deneyimlerini, düşüncelerini vebilgilerini aktardığı Yan Flüt Çalma Metodu Üzerine Bir Deneme (Versuch einer Anweisung die Flöte traversiere zu spielen) adlı eseriyle, flüt tarihi kadar müzik tarihinde de etkili olmuştur. Bu eser, 18. yüzyıl müziği ile ilgilenen her müzisyen için bir başvuru kaynağı olabilecek niteliktedir.Bu çalışmada, Quantz'ın yaşamı ve müzik ortamı, müzik stili, flüte getirdiği yenilikler, besteleri ve denemesi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Johann Joachim Quantz, who was a flute virtuoso, composer, flute maker, teacher, music writer and theorist, is one of the most important figures in the history of flute. Throughout his whole life, he endeavored to enrich his repertoire and improve his instrument. Quantz, one of the foremost musicians of the galant and the empfindsamer styles, is regarded among the founders of Berlin school. He has influenced the history of music as well as the history of flute with his work called An Essay of a Method forPlaying the Transverse Flute (Versuch einer Anweisung die Flöte traversiere zu spielen) in which he conveyed his experiences, thoughts and knowledge. It is qualified enough to be a reference guide for those who are interested in the music of the 18th century. In this study, we gave information regarding Quantz?s life, his musical atmosphere, his musical style, the improvements he made in the flute and his essay.