19. yüzyıl sonrası resim sanatında ve Türk resminde toplumsal gerçekçi eğilimler
Social reality tendencies in pictorial art and Turkish painting after the 19th century
  1. Tez No: 253878
  2. Yazar: VOLKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA VARLIK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Toplumsal gerçekçi eğilimi savunan ve toplumun bir parçası olan sanatçı, yaşadığı çevrenin toplumsal özellikleri içinde, toplum yaşamında var olan olayları ve kültürü, sanatsal ifade biçimi olarak kendisine konu almaktadır.19. yüzyıl da özellikle Avrupa'da başlayan sanayileşme ve demokrasiye geçiş hareketleri sonucunda toplumsal yapıda meydana gelen değişimler ülkelerin sanat anlayışlarına yansımış ve dolayısıyla resim sanatı da bu değişimlerden etkilenmiştir. Özellikle; Fransa, Meksika, Almanya ve Rusya'da yaşanan toplumsal devrim hareketleri toplumlarda kültürel, siyasi, eğitim, din, sosyal yapı ve sanat yönünden yeniliklerin başladığı bir zaman kesiti şeklinde gerçekleşmiştir. Bu değişimler sanatsal değişimleri de beraberinde getirmiş, dünya resim sanatında da toplumsal konulu çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte Türk toplum yapısında meydana gelen değişim, sanat alanında da etkisini göstermiş ve Resim sanatı da bu değişimden etkilenmiştir. Cumhuriyet'le birlikte devletin desteğini gören sanatçılar, yapmış olduklar yurt gezilerinde hem resim sanatını halka sevdirmeye çalışmış hem de toplumun yaşam biçimini yansıtan çalışmalar yapmışlardır.Türkiye'de Toplumsal Gerçekçilik, 1940'lı yıllardan günümüze kadar toplumsal ve sanatsal gelişmelere paralel olarak çeşitli aşamalardan geçmiş, belli değişimler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An artist, who is the member of the society and who is the supporter of the tendency of social reality, deals with the events and culture that exist in community life; and characteristics of the environment in which they live.In 19th century, the changes occurred in the social structure as a result of the industrial revolution and the movement of democracy in Europe effected the art understanding of the countries; and consequently pictorial art has been effected from these changes. Social revolution actions which especially occur in France, Mexico, Germany and Russia have become true in the communities as a time period which innovations start in terms of cultural, political, education, religion, social structure and art. These changes have brought with them artistic changes and social topical studies have been started to perform.Along with the proclamation of the republic, the change which occurred in Turkish social structure has had influence upon the art and pictorial art has also been affected from this change. Artists who have been supported by the government beginning from republic either have tried to endear people pictorial art or performed studies which reflect social lifestyle.Social Reality has completed various phases in parallel with the social and artistic progresses and undergone certain changes from the 1940s until today in Turkey.