Mozaik sanatı, Antakya ve Zeugma mozaiklerinin resim analizleri
Mosaic art, pictorial analyses of Antioch and Zeugma mosaics
  1. Tez No: 253879
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. RIDVAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
?Mozaik Sanatı, Antakya ve Zeugma Mozaiklerinin Resim Analizleri? başlıklı bu çalışmanın birinci bölümünde mozaik kavramının tanımı, yapımı ve yapımında kullanılan malzeme ve tekniklere ek olarak mozaik çeşitleri ve özellikleri alt başlıklar şeklinde incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise ?Tarihsel Süreçte Mozaik? ana başlığı altında, Helenizm devrinde mozaik, Roma mozaikleri, Bizans mozaikleri ve günümüz mozaikleri ayrı başlıklar halinde incelenerek ilk iki bölümün daha sonraki bölümlere ışık tutması beklenmiştir.Üçüncü bölümde Antakya ve Zeugma Mozaiklerinin konu, renk, desen ve kompozisyon olarak resimsel dil incelenmesi yapılmıştır. İncelenmek üzere Antakya Mozaiklerinden beş, Zeugma Mozaiklerinden altı adet mozaik seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study titled as ``Mosaic Art, Pictorial Analyses of Antioch and Zeugma Mosaics?? in addition to the definition of mosaic concept, construction and the materials and the techniques used in the construction, mosaic types and the characteristics are examined as subtopics.In the second part of the study, under the main heading titled as ``Mosaic in Historical Process??, Mosaic in the era of Hellenism, Roman Mosaics, Byzantine Mosaics and Contemporary Mosaics are examined in different topics and so the first two chapters are expected to shed light to the next ones.In the third part, pictorial analysis of Antioch and Zeugma Mosaics was made as subject, color, pattern, and composition. Five of the Antioch Mosaics and six of the Zeugma Mosaics were selected in order to be examined.