Karışık teknik animasyon sineması ve malfunction uygulama filminde mizansen
Mise-en scene in mixed technic animation cinema and in malfunction film project
- Tez No: 253880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Her sanat dalında olduğu gibi sinema sanatında da biçem konusu farklı ve yeni sinema eserlerinin yaratılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sinemada biçemi oluşturan anlatı yapısı, mizansen, sinematografi, kurgu ve ses öğelerinin her biri farklı içerikleriyle bu bütünlüğe hizmet ederler. Senaryonun sahneye konulması ve görselleştirilmesinden sorumlu olan mizansen, filmin sunacağı biçemde önemli bir rol oynamaktadır. Mizansen öğesinin sinema sanatına kattığı değerler göz önüne alındığında sinema sanatının atası ve günümüzün popüler bir sinema dalı olan animasyon sinemasının farklı ve yeni biçemler yaratmak adına mizansen konusunda gelişim göstermesi bir gerekliliktir.Sinema sanatına göre çeşitli yapısal ve teknik farklılıklar içeren animasyon sineması mizansen konusunu içerdiği bu farklılıklar üzerinden değerlendirerek kendi doğasına uyarlamaktadır. Animasyon sinemasında kullanılan teknikler mizansen oluşumuna yön veren önemli etkenlerden birisidir. Günümüzde sıklıkla kullanılan karışık teknik animasyon bu araştırmanın merkezine alınmış, bu teknikle yapılmış örnek animasyon filmleri ve uygulama filmi üzerinden mizansen konusu inceleme altına alınmıştır.Araştırmada mizansenin sinema platformunda işleniş biçimlerinden yola çıkılarak, karışık teknik animasyon sinemasının kendine özgü elemanlarıyla beraber incelenmesi, mizansen aracılığıyla canlandırma sinemasında farklı biçemlerin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Like in any other art form creating new styles in cinema takes up an important place for representing new and alternative film models. Scenario, mise-en scène, cinematography, editing and sound are the basic instruments for creating new styles in the art of cinema. In a movie, mise-en scene manages the staging and the visualization process of the whole project and it takes an important role for creating a unique style for a movie. Considering the efficacy of mise-en scene in the cinema form, creating new and modified styles in the oldest genre of motion picture and today?s popular art form ?which is the animation cinema? has to benefit from the advantages of mise-en scene area.According to cinema art, some structural and technical distinctions in the animation cinema new aspects rose on mise-en scene. The techniques which are being used in the animation cinema take up an important place in the process of creating mise-en scene. Today, mixed technique animation is frequently in use because of its various visualization solutions and alternating styles. Depending on these features, mixed technique animation is the subject of this research, as well as creating new styles with the components of mise-en scene is analyzed in mixed technique animated movies. Guidance of mise-en scene and mixed technique animation, a short animated movie called Malfunction is created as a project to be analyzed with other movies in terms of mise-en scene.Mise-en scene in cinema form leads to adapt this subject to animation cinema basis by using mixed technique animation and this subject guides the research to create new styles in mixed technique animation movies.