J.M.G. le Clezio'nun ?Mondo et Autres Histoires? adlı yapıtında yabancılaşma ve yalnızlık
Alienation and Loneliness in J.M.G. Le Clézio?s ?Mondo et Autres Histoires?
- Tez No: 253931
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Le Clézio'nun Mondo et Autres Histoires Adlı Yapıtında Yabancılaşma ve Yalnızlık başlıklı bu çalışmanın amacı söz konusu yapıtı Hegel ve Marx'ın ortaya koyduğu şekliyle yabancılaşma ve yalnızlık olguları çerçevesinde irdelemektir.Çalışmamız, üç bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde, günümüzün en önemli sorunlarından olan yabancılaşma ve yalnızlık, olgularını irdeleyerek bu kavramların tarihsel serüvenini ele alacağız.İkinci bölümde Le Clézio'nun Mondo et Autres Histoires(Mondo ve Diğer Öyküler) adlı yapıtındaki, öykünün başlığından da anlaşılacağı gibi öyküler iki bölümde adlandırılmış olduğu için, Mondo isimli öyküsünü yabancılaşma ve yalnızlık olguları açısından çözümleyeceğiz.Üçüncü bölümde ise, Mondo dışındaki diğer öykülerde aynı bakış açısıyla benzerlik ve farklılıkları yorumlayacağız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study entidled ?alienation and lonelines in J.M.G. Le Clézio?s Mondo et Autres Histoires is to analyze Clezio?s work according to Hegel and Marks theories of alienation and lonoliness.The thesis consists of three chapters. The first chapter provides a historical overview on the concepts of alienation and loneliness, the most important problems of our time.The second chapter analyzes, Mondo one of the stories in the work, is analyzed according to the theories of alienation and loneliness.The last chapter likewise focuses on the other stories and also evalvates them according to differences and similarities.