İlk üç tabakada Yemenli hadisçiler (sahâbe-tâbiûn-etbâu't-tâbiîn)
The Yemenite narrators in the first three generations (the intimate loyal friends of Mohammed- the successors - the successors onwards)
- Tez No: 253946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YATKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada öncelikle konunun amacı, kapsamı ve yöntemine dair özet bilgiler sunuldu.Birinci bölümde, bu çalışmanın omurgasını teşkil eden temel ad ve kavramlarla ilgili açıklamalar yapılarak, Araplar'ın iki ana kolu olan Adnânîlerle Kahtânîler arasındaki temel farklar ortaya konulmaya çalışıldı.İkinci bölümde, hadîs rivâyet eden Kahtânî sahâbîler tespit edilip, bu çalışmanın konusu açısından önemli görülenlerin özet biyografileri verildi.Üçüncü bölümde, hadîs rivâyet eden Kahtânî tâbiîlerin bir kısmı tespit edilip, biyografileri, tesadüfî bir sıralamayla ve haklarındaki değerlendirmelerle birlikte sunuldu.Dördüncü bölümde ise hadîs rivâyet eden Kahtânî etbâu't-tâbiîlerin bir kısmı tespit edilip, biyografileri, yine tesadüfî bir sıralamayla ve haklarındaki özet değerlendirmelerle birlikte sunuldu.Nihayet, bu tespitlerden elde edilen bilgiler tarafsız bir değerlendirmeye tabi tutularak, söz konusu kişilerin İslâm kültür mirasının sonraki nesillere aktarımı demek olan hadîs rivâyeti noktasında hayati önem arzettikleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In This study, It have firstly been presented the aim and extent and method and summary information about the subject.In the first chapter basic concepts and nouns that is foundation of this work and basic differences of two main branches of Arab, Adnanis and Qahtanis have been explained.In the second chapter, Qahtanis Sahabes narrating a hadith have been determined and presented their biographies that are significant.In the third chapter, Qahtanis Tabiuns narrating a hadith have been determined as partial and presented their biographies with evaluations about them at random.In the Fourth chapter, Qahtanis Atba al-Tabiuns narrating a hadith have been determined as partial and presented their biographies with summary evaluations about them at random.Finally, information obtained from this determination has been subjected to an objective evaluation and it has been concluded that these persons have a vital means in narrating of ahadith meaning transferring of Islamic Cultural Heritage to the next generation.