Örgütlerde iş tatmini ve kişilik tipi ilişkisi: Vali yardımcılarına yönelik kuramsal ve uygulamalı bir araştırma
Personality type and job satisfaction relation in organizations: A theoretical and applied research devoted to deputy governors
- Tez No: 254035
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmanın temel amacı İçişleri Bakanlığı bünyesinde 81 ilde çalışan vali yardımcılarının iş doyumunun kişilik tipine (A tipi / B tipi) göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Alt amaçlar olarak ise; vali yardımcılarının; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi, çalışma süresi gibi demografik özellikleri ile iş doyum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Literatüre uygun olarak hazırlanan anket formu; demografik bilgiler, A tipi kişilik ölçeği ve Minnesota İş Tatmin Ölçeği olmak üzere üç bölüm olarak tasarlanmıştır. SPSS 13.0 programı ortamında analizler yapılmıştır. Kişilik tipi ve demografik özellikler ile iş tatmini arasındaki ilişkiler incelenmiş, istatistiksel anlamda bir ilişki bulunamamıştır. Vali yardımcılarının büyük çoğunluğunun A tipi kişiliğe sahip olduğu görülmüştür. Vali yardımcılarının iş doyumlarının orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Vali yardımcılarının iş doyumu ile ilgili önermelerin aritmetik ortalamaları dikkate alındığında, aritmetik ortalamaları yüksek olanlardan birinci sırada ?sosyal statü?, ikinci sırada ?sosyal hizmetler? ve üçüncü sırada ?yetki? yer almıştır. İş doyum aritmetik ortalamaları düşük olan önermeler ise ?kendi kararlarını uygulama özgürlüğü?, ?bağımsız çalışabilme? ve ?görevde yükselme? olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this Project is to research whether the job satisfaction of Deputy Governors? who work in 81 governorship within the body of Ministry of Internal Affairs differs according to personality type ( A type / B type).And for sub objectives,to introduce if there is statistically distinct difference between deputy governors? demographic characteristics such as age,gender,marital status,state of having a child,education level and length of employment and their job satisfaction levels.In this study overall survey techniques have been used as a data collection method. The survey sheet that has been prepared according to its rules has been devised in three parts as demographic datas,A type personality scale and job satisfaction scale.Analyses have been made in the environment of program SPSS 13.0.The relations between the Personality Type,demographic characteristics and job satisfaction have been analysed and no statistical relation has been found.It has been seen that most of Deputy Governors has A type personality.It has been determined that Deputy Governors? Job satisfaction is on medium extent.When the Arithmetic means of propositions related to Deputy Governors? job satisfaction is cosidered, between those which have high arithmetic mean `social statu? comes up the first, `social services? comes up the second and `authority? comes up the third. `Freedom of implementing ones decision?, `Stand-Alone?, and `Career Advancement? is determined as Prepositions that have low job satisfaction arithmetic means.