Küçükasya'da Mithras kültü
The Mithras cult in Asia Minor
- Tez No: 254145
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İPLİKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Küçükasya'da Mithras Kültü”adlı Yüksek Lisans çalışmamızda, kültün Küçükasya'daki konumu incelenmiştir. Burada, söz konusu tanrının Hint-Pers tanrısı olarak tapım dönemine, Küçükasya'daki synkretistik etkileşimlerine ve Roma gizem dini boyutuna genel bir yaklaşım ortaya konulmuştur. Mithras kültünün ikonografisi, bu ikonıgrafide sözkonusu olan kozmik ve selamete ilişkin içerikler gözden geçirilip, ana konumuz olan Küçükasya coğrafyasına odaklanılmıştır. Kültün Küçükasya'daki konumlanmasının, Pers ile Roma dönemleri arası bir geçiş alanı olarak düşünülmesinden ötürü, modern literatürde kuruluş ve geçiş bağlamlarında yapılan tartışmaları irdelemeyi yararlı bulduk. Bunda başka, Fırat nehrinden Ege denizine uzanan coğrafyada epigrafik, arkeolojik, nümizmatik verileri, ayrıca antik edebi metinleri ortaya koyarak kültün Küçükasya'daki varlığını soruşturduk. Sonuç olarak, Küçükasya, İran'daki Mithra tanrısı ve Roma'daki mysterion'ların Mithras'ı arasındaki söz konusu devamlılık ya da devamsızlık sorunsalının yanıtına, az sayıdaki verini aydınlatıcı gücü sayesinde işaret edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our master thesis,“The Cult of Mithras in Asia Minor”, we examined the situation of the cult in Asia Minor. A general approach has been introduced about the god?s Indo-Parthian period, god?s interactions in Asia Minor and Roman mystery religious dimension. The iconography of the cult of Mithras, the content related to the cosmic and the salvation in the iconography are reviewed, and then as our main subject Asia Minor geography is centered. Because it is considered that the situation of the cult in Asia Minor is a transition area among the Persians and the Roman period, we found ıt useful to examine the arguments in the modern literature about the transit and foundation of the cult.Moreover, we investigated the existence of the cult in Asia Minor by putting forth the epigraphic, archaeological, numismatic data, as well as ancient literary texts related to the geography stretching from the Euphrates river to the Aegean sea. As a result, Asia Minor, by the enlightening power of a small number of datas, can point the answer of the question which is about the continuity or discontinuity between the Iranian Mithra and Roman mysterions's god Mithras.