Sabit getirili menkul kıymetlerde aktif portföy yönetimi ve süre kavramı
Active fixed-income portfolio management and duration
- Tez No: 254148
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mali piyasaların ekonomide varlık nedeni; birey, işletmeler ve devlet olarak adlandırılan ekonomik birimlerin kendi içlerinde tasarruf - yatırım eşitliğini sağlayamamaları ve fon fazlası olan ekonomik birimlerle fon açığı bulunan ekonomik birimler arasında koordinasyonun olmasını sağlayacak bir mekanizmaya ihtiyaç duyulmasıdır.Mali piyasalar, bu piyasada işlem gören menkul kıymetlerin vadeleri esas alındığında para ve sermaye piyasası olarak ikiye ayrılır. Vadesi en çok 1 yıla kadar olan menkul kıymetlerin işlem gördüğü piyasa para piyasası; vadesi 1 yıldan daha uzun süreli menkul kıymetlerin işlem gördüğü piyasaya ise sermaye piyasası denir.Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde, sermaye piyasalarında en çok işlem gören menkul kıymet türlerinden sabit getirili menkul kıymetler üzerinde durulmuş olup, bunlardan en çok kullanılan tahvilin özellikleri; türleri, değerlemesi ve piyasa faiz oranıyla arasındaki ilişki irdelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde tahvillerde portföy yönetimi kavramı incelenmiş olup, aktif ve pasif portföy stratejileri detaylarına inilerek anlatılmıştır.Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde portföy yönetim türlerinden biri olan aktif portföy yönetim stratejisi ve bu stratejinin gelişmiş ülkelerde en çok uygulanan ?kelebek modeli? anlatılmış ve Türk tahvil piyasası üzerine örnek bir uygulama yapılarak piyasa faiz oranlarının dalgalı seyredeceğini tahmin eden portföy yöneticisi için bu model uygulanmaz iken ki duruma göre daha yüksek getiri elde edileceği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason of finance markets is taking the balance between Saving-Investment for individuals, enterprises and governments and having a mechanism between economic units which have excess funds and which need funds.Financial markets have two dimensions that are called Money Markets and Capital Markets. Securities that have a maturity till 1 year , trade in Money Markets and securities that have a maturity more than 1 year, trade in Capital Markets.First and second parts of the assignment are about the fixed-income sucurities that are the most trading part of the capital markets and bond features, bond types, bond valuation and the relationship between market interest rates.In the third part of the assignment, we emphasized the portfolio management and explained active-passive portfolio management strategies in details.In the fourth and last part of the assignment, active portfolio management strategy and this strategy?s mostly used part in developed countries ?Butterfly Strategy? was explained and an example from Turkish Bond Markets was introduced about portfolio managers? assumptions for a fluctiation in the market interest rates and with this expectation, it was prooves that with this strategy portfolio managers get more return.