24 Ocak Kararları'nın ardından, Türk medya sektöründe değişen mülkiyet yapıları ve iktidar ilişkisi
The ownerships structures and power relationships after 24 January 1980 decisions in the Turkish media sector
  1. Tez No: 254217
  2. Yazar: AYSUN EYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Economics, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin konusu, 24 Ocak 1980 kararları olarak adlandırılan neo liberal ekonomi politikalarının uygulanması sonrası medya sektöründeki değişen mülkiyet ve iktidar yapısıdır. Bu çalışma ayrıca 1950 lerde başlayan ve 1980 den sonra ivme kazanan medya sektöründeki yapısal donüşümü ekonomi politik bir yaklaşım içinde ele almayı amaçlar.Sanayi, ticaret, finans ve diğer sektörler ile bütünleşen medya zamanla, güç ve iktidar alanı haline gelmiştir. Büyük sermaye grupları geleneksel medya sahipliğinin yerini almıştır. Bu çalışmada sadece 24 ocak kararları ele alınmamış Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana uygulanan ekonomi politikaları politik süreçler bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the changing ownership and power structures in media sector after implementing the neo-liberal economy policies which is named ?24 January 1980 Decisions?. This study also aims to examine the structural transformation begin in 1950s and have gained acceleration since 1980 in media sector in a political economy approach.Media has become power domain over time integrating with industry, trade, finance and other sectors. Big investment groups have taken the place of traditional media ownership. At this study, not only 24 January 1980 decisions are examined, also economy policies have been implemented since establishing of Republic of Turkey are examined in the context of political process