Cinsel sosyalizasyon süreci ve din
Sexual socialization process and religion
  1. Tez No: 254216
  2. Yazar: TURHAN MUHARREM TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Araştırmamız konu ile ilgili kaynak taraması sonucunda elde edilen teorik bilgilerden oluşan dört bölüm, mülakat çalışmasından oluşan uygulamalı bir bölüm ile giriş ve sonuç bölümleri dâhil olmak üzere toplam yedi bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tarihin eski çağlarından bu yana cinselliğe nasıl bakıldığı, farklı medeniyetler ve toplumlardaki cinsellik ile ilgili tutum ve davranışların neler olduğu işlenmiştir. Dini boyut ele alınırken dinler tarihi bakış açısından ziyade teolojik bakış açısı ön plana çıkarılmıştır. Psikoloji ve psikanaliz başlıklarında ise cinselliğin bedensel, duygusal ve ruhsal yönlerine değinilmeye çalışılmıştır. Dinlerin cinsellik kültürü, eski Türk toplumunun cinsellik kültürü ve bu kültürdeki değişmeleri ve günümüz Türk kültüründe cinselliğin nasıl algılandığının açıklanmasının amaçlandığı çalışmalar ise çalışmanın ikinci bölümünde yer almaktadır. Üçüncü bölümde insanların yaşlara göre nasıl sosyalleştiklerini ve toplumun insanları nasıl sosyalleştirdiği işlenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki cinsellik sorunları üzerinde durulmuş ve cinsel eğitim sorunsalı anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, cinsel ahlak kavramının ve dinlerin cinsel ahlakının ne olduğu belirlenmek istenmiştir. Buradan hareketle cinsel sapma biçimleri değerlendirilmiş ve cinsel sosyalizasyon ile ahlaki/dinsel sosyalizasyon ilişkileri işlenmiştir. Beşinci bölümde mülakat yoluyla yapılan uygulamalı araştırmanın bulgularının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research relevant literature consists of theoretical knowledge obtained as a result of the four sections, a practical part consisting of an interview study, including the inputs and results section consists of seven sections.In the first part of ancient history since the looking after sexually how different civilizations and societies, attitudes and behaviors related to sexuality, what is happening can be processed. Discussed the history of religions perspective, while religious dimensions rather than the theological point of view were brought to the fore. Psychology and psychoanalysis in the title of the sexuality of physical, emotional and spiritual aspects to be addressed were studied. Religions of the sexual culture, ancient culture of Turkish society and culture changes in sexuality and perception of sexuality in contemporary Turkish culture studies intended open is located in the second part of the study. In the third section of people according to age and how society's social people how the business is socializing. In addition, problems in Turkey focuses on sexuality and sex education has been trying to explain problematic. In the fourth chapter, the concept of sexual morality, sexual morality of religion were asked what happened to be determined. Forms of sexual deviation movement here has been evaluated and moral and religious socialization and sexual socialization has on relationships. The fifth section reviews the findings from an interview made through practical research was done.