Stajyerlik kavramının insan kaynakları yönetiminin eğitim ve geliştirme işleviyle ilgisi ve bir araştırma
A research on the human resources management training and development function relation with the trainee concept
  1. Tez No: 254224
  2. Yazar: KENAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET EMİN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışma hayatına ait giriş düzeyinde bilgilerin elde edildiği ve meslek adaylarına, mesleğin ve sektörün tanınması yönünde faydalar sağlayan staj süreci, işletmeler için önemli bir personel temin, eğitim ve geliştirme yöntemi olarak günümüzde gittikçe önem kazanmaktadır.Bu düşünceden hareketle gerçekleştirilen bu çalışmada, staj, stajyerlik, eğitim ve geliştirme konuları işlenmiş ve çalışma bir araştırma ile son bulmuştur.Bu tez çalışmasında, ilk iki bölümde araştırmanın konusu olan staj, stajyer, eğitim ve geliştirme konuları ile ilgili teorik çerçeve çizilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırma yapılan şirketteki uygulamalardan bahsedilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, tez çalışmamızla ilgili yaptığımız araştırma sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, process of internship is becoming increasingly important as a personnel supply, training and development methods. Benefits of this process for the candidates are that the entry ? level information belongs to business life and recognition of the profession and the industry.This study is prepared based on this idea. Internship, trainee, training and development subjects are discussed and the study is concluded with a research.In the first two parts of this thesis, a theoretical frame of internship, trainee, training and development concepts which are the subject of the thesis are drawn. At third part, applications in the related firm are mentioned. At the fourth and the final part, research results which about the study are given.