Medeni Usul Hukukunda taraf ehliyeti
Party compete nce in law of civil procedure
  1. Tez No: 254272
  2. Yazar: REZAN EPÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Medeni Usul Hukukunda Taraf Ehliyeti isimli bu çalışmanın amacı, bir dava şartı olan Taraf Ehliyeti'nin benzer müesseselerden farkını ortaya koymak ve taraf ehliyetinin özellik gösterdiği durumları, doktrindeki görüşler ve yargı kararları ışığında etraflıca incelemektir.Çalışmamızın başında taraf ehliyetine ilişkin genel bilgiler verilmiş, bu bağlamda taraf ehliyeti kavramı ve önemi, taraf ehliyetinin hak ehliyeti kavramı ve uygulamada çoğunlukla biri diğeri yerine kullanılan ve kavram kargaşası oluşmasına sebep olan diğer usuli kavramlarla İlişkisi hakkında açıklamamalar yapılmıştır. Son olarak taraf ehliyetinin özellik gösterdiği durumlar değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, gerçek kişilerin taraf ehliyeti incelenmiştir. Bu bö¬lüm, gerçek kişilerin taraf ehliyetini kazan¬ması ve sona ermesi olmak üzere iki alt paragraftan oluşmuştur.Üçüncü bölümde tüzel kişilerin ve tüzel kişiliği olmayan top¬lulukların taraf ehliyeti kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu bölümde tüzel kişilerin taraf ehliye¬tini kazanması ve sona ermesi ve özel hukuk tüzel kişilerinin ve kamu hukuku tüzel kişilerinin taraf ehliyeti değerlendirilmiştir. Özel hu¬kuk tüzel kişilerinden ortaklıklar, dernekler, vakıflar ve sendikaların taraf ehliyetini kazanması ve sona ermesine ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra, hukuk düzenince kişi olarak kabul edilmeyen kişi ve mal topluluklarına değinilmiş ve bunlardan, adi ortaklık, miras ortaklığı, kat mülkiyeti birliği, iflas masasının taraf ehliyetine yönelik açıklamalarda bulunulmuştur.Çalışmamızın dördüncü bölümünde derdest bir davada taraf ehliyetinin incelenmesi konusu incelenmiş, taraf ehliyetinin bir dava şartı olarak incelenmesi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, taraf ehliyeti eksikliğinin tespiti ve sonuçları ile ilgili değişik ihtimaller de göz önünde bulundurularak etraflıca açıklamalar yapılmıştır.Çalışmamızın son kısmında, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study under the title of the ?Party Competence in Law of Civil Procedure? is to show the difference between the Party Competence, which is an action condition, from similar institutions and to analyze thoroughly, in the light of the considerations of the doctrine and in the light of the judicial decisions, the situations where the Party Competence display peculiarity.The beginning of our work provides general information regarding the Party Competence. Within this context are given the following explanations: The concept and the importance of the party competence, the concept of the justice competence within the party competence, finally explanations have been provided regarding the relationship between party competence with other procedural concepts, one of which mostly supersede another and lead to contradiction and confusion in terms. Briefly in this part, the situations where the party competence displays peculiarity have been evaluated.In the second section, the party competences of the real persons are analyzed. This section consists of two subparagraphs; one is that how the real persons acquire the party competence and the other is how to end the party competence.In the third section, the party competence of the juridical persons and the groups who do not have juridical personality have been entirely analyzed. In this section, how the juridical persons acquire the party competence, secondly how they terminate the party competence, and finally the party competence of private law juridical persons and public law juridical persons have been evaluated. Then explanations are provided regarding the fact that how -the partnerships, associations, foundations and syndicates accepted as private law juridical persons- acquire and terminate the party competence, and after these explanations the third chapter also refers to the persons and to the groups who are not accepted as a real person by the law and finally among these groups : ordinary partnerships, community of heirs, condominium unions and bankrupt?s desks are handled and finally necessary clarifications are made for them.In the fourth section of our study, the subject of analyzing the party competence in a pending adjudication has been handled and analyzing the party competence as an action condition has been emphasized. In this context, various possibilities regarding the detection and the results of lack of party competence have been considered and detailed explanations have been provided.At the end of our study, the results have been evaluated