Medeni usul hukukunda davaya vekalet ehliyeti
Acting in the capacity of civil procedure law to the case
- Tez No: 353197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Davaya vekâlet; davada taraf olan kişi veya kişilerin, yetkili kılacağı birveya birden fazla vekil aracılığı ile davada kendilerini temsil ettirmesi olaraktanımlanabilir.Davanın vekil ile takip edilmesine ilişkin hususlar Hukuk UsulüMuhakemeleri Kanunu 59-71. maddeler arasında ve Avukatlık Kanunu 35.maddelerinde düzenlenmiştir. Türk Hukukunda ilke olarak, vekil aracılığı iledavayı takip etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak taraflardan biri vekil iletemsil edilmek isterse yalnız belirli kişileri vekil olarak seçebilir. Çünkü birkimseyi davada temsil etmek, icra işlemlerini yapmak ve diğer hukuksal işlemleriyapmak uzmanlık gerektiren işlerdendir. Bu işleri yapmakta belli bir eğitim vedeneyime dayanmaktadır. Ayrıca vekil tarafından yapılacak bu işlemler, müvekkiltarafından yapılmış gibi etki doğuracağından yani müvekkil açısından telafisimümkün olmayan sonuçlar doğurabileceğinden, davaya vekâlet ehliyetine sadecebelli kişilere verilmiştir. Buna göre; avukatlar, avukatlık ortaklığı, belli hallerde destajyer avukat, dava vekili ve dava takipçisi davayı vekil olarak takip edebilir.Ayrıca özel kanun hükümlerine göre de bazı kişilere davayı vekil sıfatı ile takipetme yetkisi verilmiştir.Davaya vekâlet ehliyeti dava şartıdır. Bu yüzdende hâkimin bizzatgözetmesi gereken bir husustur. Hâkimin, davada vekâlet ehliyeti eksikliğinigördüğü zaman davayı dava şartlarından ret etmesi gerekmektedir. Davayavekâlet ehliyeti olmayan bir kimse vekil sıfatıyla dava açarsa, o kimsenin geçerlibir dava vekâletnamesi bulunsa bile, davaya vekâlet ehliyeti olmadığından,mahkeme, davayı esasa girmeden dava şartı yokluğundan reddetmekleyükümlüdür. Dava, davaya vekâlet ehliyeti bulunmayan bir vekil tarafındanyürütülmüş ve karar verilmişse, bu karar usule aykırıdır. Bu açılmış bir davanındavaya vekâlet ehliyeti olmayan kimse tarafından vekil sıfatıyla takip edilmişolması şeklinde veya davaya vekâlet ehliyeti olmayan bir kimsenin vekil sıfatıylaIIdava açmış olması ve vekâlet ehliyetinin olmadığı fark edilmeden davayabakılmış ve karar verilmiş olması şeklinde olabilir. Her iki durumda da bu usuleaykırılık mutlak bozma sebebidir. Ayrıca davaya vekâlet ehliyeti olmadığı haldedavaya vekâlet ehliyetinin kapsamına dâhil isleri yapanlara Avukatlık Kanunundabir takım müeyyideler bağlanmıştır.Bir kişi, davaya vekâlet ehliyeti olan kişilerden birinin kendisini davadatemsil etmesini istiyorsa öncelikle bu kişiye vekâlet vermesi gerekmektedir.Vekâlet verme ise vekâletname ile olmaktadır. Verilecek olan vekâletin türünegöre vekilin yapabileceği işlemler değişecektir. Vekilin, müvekkil için özelsayılan işlemleri yapabilmesi için vekâletnamesinde bu konuda özel yetki verilmişolması gerekmektedir. Fakat özel yetki verilmemiş olsa dahi vekil, genelvekâletnamesi ile davanın takibi sırasında olağan tüm işlemleri yapabilecektir.Davaya vekâlet ve vekâlet ehliyeti belli şartlar altında son bulmaktadır.Vekilin ölümü, fiil ehliyetini kaybetmesi, iflası, azli veya müvekkilin ölümü,iflası, fiil ehliyetini kaybetmesi gibi haller davaya vekâleti sona erdirennedenlerdendir.
Özet (Çeviri)
Case representation; person who are both sides of the case, are represented by theattorneys they assigned.The matters about the case?s being followed by attorneys are regulated betweenarticles 59-71 of Law Procedure of judgment and in the article 35 of attorney ship law.On principle, it?s not compulsory in Turkish laws to attend a case with an attorney.However , if one side of the case prefers to attend the case with attorney, he or she canonly choose some certain persons. Because, representing someone in a case andperforming this person?s enforcement actions require expertise. Performing such tasksentails a good education and experience. Furthmore, the task performed by attorneys areassumed to be performed by client himself and the outcomes cannot be changed. Taht?swhy, only some certain persons can represent a client in cases. Accordingly, lawyers, lawpartnership, attorney, in some cases trainee solicitor can follow a trial as a proxy.According to some special provisions of law, some other people are authorized to followa trial as a proxy.Being qualified enough to represent a client is one of the conditions of the case.That?s why judge have to control it personally. İf a judge become aware of the absence ofqualification with thw Proxy, he have to reject the case because of the lawsuit conditions.If one who has no qualification to be attorney in a trial sues as a Proxy,even if he has thepower of attorney, the court has to reject the case due to an absence of case condition. Ifthe case has beeen conducted bey a Proxy who has no qualification to be an attorney andadjudged, this judment is contrary to the procedures. This procedural violation is an exactreason to cancel a case. Additionally, there are some penal sanctions in attorney ship lawfor those who perform such violations.İf someone wants a Proxy qualified enough to be an attorney to represent him intrial, initially he must give this person power of ottorney. Attorney!s acts changesaccording to type of power of attorney given. To be able to do private operations of theclient, attorney must be given special authority. This permission is written in power ofIVattorney. However, attorney can do any operations with this general power of attorneyeven if he dont have special authority.Attorney ship fort he case end under some certain conditions. Death of attorney,bankruptcy of attorney, attorney?s loss of his qualification, dismissal of attorney;death ofclient, bankruptcy of client, client?s loss of his qualification are some of these conditions.