Firmaların mali başarısızlıklarının öngörülmesinde diskriminant analizi ve lojistik regresyon analizi yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparision of discriminant analysis and logistic regression analysis methods in predicting firms? financial failures
  1. Tez No: 254289
  2. Yazar: CEREN BÖRÜBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHAMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizler nedeniyle, firmaların mali başarısızlıklarının öngörülmesinin önemi artmıştır.Bu çalışmada, firmaların mali başarısızlıklarının öngörülmesinde, Lojistik Regresyon Analizi ve Diskriminant Analizine dayanan erken uyarı modellerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın örneklemini oluşturmak üzere özel bir bankanın kredili müşterisi olan 80 başarılı, 80 başarısız firma seçilmiştir. Bu firmaların mali verilerinden hesaplanan 8 adet finansal oran modellere bağımsız değişken olarak dahil edilmiştir.Tahmin edilen erken uyarı modellerinin mali başarısızlığın öngörülmesinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, predicting financial failure of firms has been getting higher importance because of the economic crisis experienced in the world and in our country.In this study, to compose the sample, 80 failed and 80 non-failed firms are selected which have credit agreements with a private bank. 8 financial ratios calculated from these firms? financial data are included in the models as independent variables.It is concluded that the estimated early warning models can be used for predicting financial failure.