Mali başarısızlığın öngörülmesi: Türkiye elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerine bir çalışma
Prediction of financial failure: A study on Turkey's electricity distribution sector
- Tez No: 348068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN BAYIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tezde, Türkiye elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren firmaların mali başarısızlıklarının önceden tahminine yönelik bir erken uyarı modeli geliştirilmeye çalışılmıştır. Elektrik dağıtım sektöründe doğal tekel niteliğinde faaliyet gösteren şirketlerin tarifeleri düzenleyici kurum tarafından belirlenmektedir. Belirlenen tarife unsurları neticesinde elektrik dağıtım şirketlerinin mali açıdan güçlü olması sistemin istikrarı açısından önemlidir. Ayrıca düzenleyici kurum, belirlediği tarife unsurları neticesinde dağıtım şirketlerinin mali açıdan yeterli olup olmadığını da izlemek durumundadır. Bu tezde Türkiye elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren şirketler için 2009, 2010 ve 2011 yıllarına ait 18 finansal ve finansal olmayan oran yardımıyla çok boyutlu tahmin yöntemlerinden faktör analizi, diskriminant analizi ve jojistik regresyon analizi yöntemleri kullanılarak mali başarısızlık tahmin modeli ve göstergeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Mali başarısızlık 2. Çok boyutlu istatistiksel tahmin yöntemleri 3. Lojistik regresyon 4. Diskriminant analizi 5. Elektrik dağıtım sektörü
Özet (Çeviri)
In this thesis, an early warning model is introduced in order to predict financial failure of companies operating in Turkey?s electricity distribution sector. Tariffs of electricity distribution companies are determined by the regulatory body as they are natural monopolies. Financial viability of these companies which is directly related to the elements of tariffs is important for the stability of the system. In addition, after determining the tariff elements, the regulatory body must monitor whether distribution companies are financially sound. In this thesis, the author is attempting to establish financial failure predicting model and a set of indicators for the companies operating in Turkey?s electricity distribution sector with the help of 18 financial and non-financial ratios derived from companies? 2009, 2010 and 2011 financial statements and use of multi-varied statistical prediction methods such as factor analysis, discriminant analysis and logistic regression analysis. Keywords 1. Financial failure 2. Multi-varied statistical prediction methods 3. Logistic regression 4. Discriminant analysis 5. The electricity distribution sector