Türk seramik sanatında ressam uygulamaları
Paint works of turkish ceramic artist
- Tez No: 254298
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÖZTURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Türk Seramik Sanatında Ressam Uygulamaları? adlı bu çalışmanın: Türk seramik sanatında, Türk ressamların seramik sanatına kazandırdıklarının, uygulamalarında kullandıkları tekniklerin, seramiğe yaklaşım açılarının, seramik yüzeyindeki desen, biçim, renk arayışlarının ve bunların sonucunda oluşan eserlerin incelenip sunulmasını amaçlamıştır.Çalışmada sanatçılarla ilgili yazılı ve görsel kaynaklardan bilgiler taranmış, elde edilen bilgi, belge ve görsel envanterler derlenip, belirli bir metot içerisinde yazılı olarak ortaya konulmuştur. Müze ve güncel sergiler gezilmiş, ulaşılabilen sanatçılarla yapılan röportajlara yer verilmiştir.Çalışma üç bölümden ulaşmaktadır. Birinci bölümde, yabancı sanatçıların seramik sanatına katkıları ve ülkemizdeki ressamlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İkinci bölümde Türk ressamlarının seramik çalışmaları, seramik sanatına kazandırdıkları ve yapmış oldukları işler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise seramik sanatına, diğer disiplinlerden gelen sanatçıların katkıları ve uygulamaları yer almış, bu kapsamda yapılmış workshop ve sergiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate ceramic painters of significant Turkish painters for their techniques and approaches to ceramic art focusing on its pattern and color. A vast review of literature and documents is carried out to create a collection of visual and textual information about painters as an inventory.Museums and current exhibitions are visited, and interviews are conducted with some of the artists. Then an analysis of this collection revealed a written narrative of painters' work about ceramics. there are three aspects of this study: First section is composed of an analysis of abroad painters and their effects on Turkish colleagues.Ceramic work of Turkish painters and their contributions to ceramic art are investigated from their handiworks. Third section includes efforts and contributions of artists from different diciplines to ceramic art as well as their wokshops and exhibitions