Fotorealizm ve Türkiyedeki etkileri
Photorealism and effects in Turkey
  1. Tez No: 254299
  2. Yazar: ÖMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BUZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada, yüzyıllardır bilinen bir olgu olan Camera Obscura'nın (Karanlık Oda) makineleşme süreci ve fotoğrafın keşfinin resimle etkileşimi neticesinde ortaya çıkan değerlerin ya da karmaşanın açıklanması amaçlanmaktadır. Bu anlamda toplumsal kaygı faktörünün gereksinim duyduğu endüstrinin gelişimi ve sanat üzerindeki etkileri tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde toplumsal olgu olan teknoloji kavramı, Antik Yunan'da geçerli olan ?tekhne? kavramı ile beraber ele alınmıştır. İkinci bölümde, sanayi devrimi olarak isimlendirilen 19. yüzyılın genel durumu, sanat ve kavramlar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, fotoğraf üzerine bir incelemeden sonra fotoğraf makinesinin doğuşu ve gelişimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Camera Obscura'dan başlayarak yakın tarihimize kadar ki bir süreç içerisinde fotoğrafın resim sanatı üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Beşinci bölümde, Türk resim sanatının gelişimi ve bu gelişimde fotoğrafın etkinliği, incelenmiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise Fotorealizm akımı tarihsel gelişimi içerisinde anlatılmış ve Türkiye'deki etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the mechanization process of Camera Obscura (Dark Room), which is a concept that has been known for centuries, and the values and chaos that arise from the interaction between the discovery of photography with painting. In this sense, the development of industry, which is required by the factor of social concerns and its influence on art are analysed in a historical process.In the first chapter of the study, the concept of technology, which is a social notion, is studied together with the concept of ?tekhne? in Ancient Greece. In the second chapter, the general aspects of the nineteenth century, which is called the industrial revolution, and its positive and negative influences on art and concepts are evaluated. In the third chapter, after an analysis on photography, the emergence of camera and its development are studied. In the fourth chapter, the influence of photography on the art of painting is studied in a process starting from Camera Obscura to our recent history. In the fifth chapter, the development of Turkish art of painting and the contribution of photography on this development are studied. In the sixth chapter, which is the final chapter, the photorealism movement is explained in its historical development and its influences in Turkey are studied.