Beş tam karıştırmalı akım reaktörlerinin pulse etkisinde dinamiği
- Tez No: 2543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu araştırmada, beş tam karıştırmalı akım reaktörleri dizisinin besleme akış hızına verilen pulse değişiminin etkisinde çıkış değişkenlerinin tamuna göre değişimleri bulunarak elde edilen veri ler yardımıyla ilgili Bode diyagramları hesaplanmıştır. Bu amaçla sistemin çıkış değişkenleri eşit değerlerde integral adım aralıklarına bölünmüş ve çıkış değişken lerinin bu adımlardaki noktaları belirlenmiştir. Sıklık bazına göre iletim fonksiyonları ve ilgili Bode diyagramları Fourier dönüşümlerinin integral- lerinin alınması ile hesaplanmıştır. Integral İşlem leri doğrusal I, doğrusal II, trapezoidal ve parabo lik yaklaşımlar ile yapılmıştır. Hesaplanan Bode di yagramlarının şekilleri bu dört ayrı yöntem için benzer çıkmıştır. Bode diyagramlarında salınımların başladığı sıklık değeri çıkış değişkenlerinin yatıj- kın hale gelme süresine bağlı olmaktadır. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, when the five continous stirred tank reaktors were under the effect of the pulse change giyen to the feed flow rate, the change of the output variable with time was calculated and with the aid of the data obtained from this calcu lation, the related Bode diagrams were found. For this purposes, the output variables were divided irito equal values of integral step increment and the points in these increments were specified. According to the frequency base, the transfer functions and related Bode diagrams were calcu lated with the integration of Fourier transform. The integrations were done with four different approximations which are linear I, linear II, trapezoidal and parabolik approximations. The shape of Bode diagrams were found to be similar from the calculation of four different approximation method. The value of frequencies on which the oscillation of Bode diagram starts depend on the time over which the output variables reaches to the first steady state. iii