Beş tam karıştırmalı akım reaktörlerinin ramp etkisinde dinamiği ve kontrolu
- Tez No: 2557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, beş tam karıştırmalı akım reaktörlerinin dinamiği ve kontrolü üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Alpbaz {1}, aynı sistemin giriş değişkenlerine verilen kademe etkisinde dinamik özelliklerini kademeli -parametreli sistemler olarak ifade etmiştir. Alpbaz, aynı etki altındaki sisteme geri ve ileri beslemeli kontrol sistemlerini ilave ederek çıkış değişkenlerinin zamana göre değişimini sayısal bilgisayarda hesaplamıştır. Bu araştırmada, birinci mertebeden tek yönlü ekzoter- mik bir reaksiyon içeren beş tam karıştırmalı akım reaktörleri kullanılmıştır. Bu sistemin, dinamik ve kontrol hesaplamaları için önce besleme akış hızına kademe etkisi verildiğinde sis temin dinamiği incelenmiş ve sonra ileri ve geri beslemeli kontrol ilavesi ile çıkış değişkenlerinin zamana göre değişim leri hesaplanmıştır. Sayısal bilgisayar programlarında ramp çalışmaları için değişiklikler yapılmıştır. Sistemin giriş besleme akımında verilen çeşitli değer lerde kesikli ve kesiksiz ramp değişiminin çıkış değişkenle rine etkisi dinamik çalışmalar olarak hesaplanmış ve sonra ileri ve geri beslemeli kontrol sistemlerinin ilavesiyle aynı değişkenlerin istenen değere gelişleri incelenmiştir. Ç" ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the dynamics and control of the five continuous flow stirred tank reactors are investigated. Alpbaz {l}, has described the dynamic properties of the similar system under the effect of the step change given to the input variables to be lumped-parameter system. Alpbaz, introducing feedback and feedforward controls to the system which is under the similar effect has calculated the change of the output variables respect to the time on a digital computer. In this research, five continuous flow stirred tank reactors having exhotermic first order irreversible reaction are used. For the calculation of the dynamics and control of this system, the dynamics of the system when the step change was given to the feed flow rate was examined initially and then with addition of feedback and feedforward controls, the- changes' of the output variables respect to the time are calculated. The digital computer programs are changed for ramp studying. The effect of the several values of the continuous and discontinuous ramp variables given to the feed flow rate of the system to the output variables are examined for dynamic studying and then with introducing feedback and feedforward controls, the approaches of the similar variables to the desired values are investigated. m