Uzay çerçeve sistemlerin sonlu elemanlar metodu ile çözümü (deplasman metodu)
- Tez No: 2542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RUHİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada Sonlu Elemanlar Metodu ile Uzay Çerçeve sistem leri çöze» bir bilgisayar programı hazırlandı. Çeşitli kaynaklardan yararlanıl arak, met ©d yardımı ile sistem analiz edildi. Hesap işlemlerini kısaltmak için sistemin Stifness matrisinin band ve simetrik olmasından faydalanıldı. Prorgramın girdi ve çıktıları detaylı olarak bel ir t il di. Say isal örnekler çözüldü ve programın liste si ek olarak verildi. SUMMARY In This study a computer program has been prepared to solve Space Frames using the Finite Element Method. By means of the method the system has been analysed there by considering variaus references. Since the Stiffness matrix is Symmetrical and a bandet, it has enabled to shorten coraputations.'i'he inputs and outputs of the program has been presented in detail. Numerical exampien are solved and the list ef the program is given as appandex.
Özet (Çeviri)