Üç Fantezi ?Schumann Op.17 Do majör Fantezi? ?Chopin Op.49 Fa Minör Fantezi? ?Liszt Sonata Quasi Una Fantasia (Dante)?
Three Fatasies ?Schumann Op.17 C major Fantasy? ?Chopin Op.49 F Minor Fantasy? ?Liszt Sonata Quasi Una Fantasia (Dante)?
- Tez No: 254316
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA TARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
16. ve 17. Yüzyıllardan beri kullanılan fantezi formu çok kesitliliğiyle dikkati çeker. Başlangıçtaki Ricercare veya Füg `e benzer yapılanması, karşıt fikirlerin sunulduğu, zamanla Toccata'ya yaklaşan bir yapıt görünümünü almasını da sağlamıştır. Trajik, dramatik veya lirik kesitlerden oluşan fantezinin en güzel örneklerini Bach, Mozart gibi bestecilerin yapıtlarında bulmak mümkündür. Beethoven ise bir adım daha ileri gidip fantezi ve sonat formlarında bir senteze ulaşmıştır (op.27 no:1,2). Fantezi altın çağını preromantik ve romantik dönemlerde yaşamış, Schubert, Chopin, Schumann ve Liszt bu alandaki başyapıtları üretebilmişlerdir.İncelediğimiz üç örnekten Schumann'ın op. 17 do majör Fantezi'si özgür formlu bir sonat görünümü sunar. Üç bölümün her biri bestecinin farklı bir psikolojik tablosunu simgeler. Chopin'in op. 49 fa minör Fantezi'si ise olağan üstü bir doğaçlama- form sentezidir. Tek bölümlü bir sonata yakın denebilir. Her iki besteci bu yapıtlarında alabildiğine öznel biçimde hareket etmişler, salt kişisel duygularını ifade etmişlerdir. Liszt `in Dante sonat'ı ise Leitmotif'lerin yönlendirdiği tipik bir program müziği örneğidir.
Özet (Çeviri)
Fantasy having been used as a form since 16th and 17th centuries attires attention to its multi-sectional structure. At the beginning, possessing a form very much similar to Ricercare or Fuga it developed a remarkable resemblance to Toccata. Most beautiful examples of fantasy with tragic, dramatic or lyrical sections can be found among works of composers such as Bach or Mozart. Beethoven, taking one step further, achieved a synthesis between Sonata and Fantasy forms (op 27/1,2). Golden age of fantasy was during preromantic and romantic periods; magnum works of this form were created by Schubert, Chopin, Schumann and Liszt.Schumann?s c-major Fantasy op. 17, one of three examples we analyzed, proposes a sonata vision with free form. Each one of three movements symbolizes a different psychological picture of the composer. Chopin?s f-minor Fantasy op. 49 is an extraordinary synthesis between improvisation and form. It is very near to one-movement sonata. Both of two composers insisted on expression of personal feelings and chose to be entirely subjective. Dante-Sonata of Liszt is on the contrary, a typical example of programme music guided by Leitmotives.