Giyim tasarım eğitiminin yurtiçi ve yurtdışındaki okullar, programları, öğrenci profillerinin ve sektöre uyumlarının incelenmesi
Investigation of fashion design education in foreign and domestic institutions in terms of programs, student profile and sectoral accordance
  1. Tez No: 254317
  2. Yazar: OYLUM ÖKTEM İŞÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ ALPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma kapsamında, giyim tasarımının önemi vurgulanmış ve giyim tasarımı eğitiminin temel nitelikleri belirlenmiştir. Giyim tasarımı eğitimi veren yurtdışındaki belli başlı kurumlar (Polimoda, London College of Fashion) ve yurtiçindeki önde gelen devlet üniversiteleri (Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ile vakıf üniversitleri (Yeditepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi); eğitim programları, donanımları, öğrenci profilleri ve sektörel uyumları açısından SWOT analizleri yardımıyla karşılaştırılmıştır. Buna göre yurtdışında giyim tasarımı eğitimi veren kurumların sektör ile çok daha uyumlu çalıştıkları ve mezunlarının sektörün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Yurtiçindeki giyim tasarımı eğitimi veren kurumların sektöre daha iyi uyum sağlamaları için eğitim programlarının sektör odaklı pratik eğitime ağırlık vermeleri gerekliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of fashion design and identifies the fundamentals of fashion design education. Foreign Institutes (Polimoda, London College of Fashion), domestic state universities (Marmara University, Mimar Sinan University of Fine Arts) and domestic private foundation universities (Yeditepe University, Beykent University) have been compared in terms of their educational programmes, equipment, student profiles and sectoral accordances by means of SWOT analyses. Accordingly, foreign institutions have been observed to be more compatible with industry as their graduates have essential assets for industrial demands. Whereas, domestic institutes have to focus on practical education oriented and/or supported by domestic fashion industry.