Dijital fotografta temel bilgiler ve iş akışı
Basics for Digital Photography and Workflow
- Tez No: 254336
- Danışmanlar: DOÇ. NİHAL KAFALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
183 yıllık fotograf sürecinde gerçek anlamda bir kırılma noktası olarak ortaya çıkan dijital teknoloji günümüzde fotografın tüm alanlarını kaplamıştır. Bu yeni durum beraberinde gene teknolojinin olanaklarıyla bir ?bilgi kirliliğine? de neden olmuştur. Bu bilgi kirliliği karşısında yeni teknolojinin temel bilgilerinin basit, anlaşılır ve uygulanabilir olmasına ihtiyaç vardır. Bu tez, bu ihtiyaca hizmet etmeyi amaçlamaktadır.Tez çalışmasında irdelenen teknik donanımlar ve yazılımlar hakkındaki bilgiler öncelikle kendi bilgi birikimim ve uygulamalarım sırasında edinilmiş tecrübeler ile bu teknolojileri kullanan profesyonellerin deneyimlerinin üyesi olduğum kuruluşlar ortamında paylaşılması, konu hakkında daha once yazılmış kitapların incelenmesi, ayrıca internet ortamında bu teknolojiler hakkında yapılan performans değerlendirmelerinin ve üretici firmaların yayınladıkları bilgilerin incelenmesi sonucunda elde edilen verilerin araştırmanın ana fikri doğrultusunda tekrar derlenmesi ve belirli bir kurgu içinde toparlanarak sunulması bu çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır.Tez çalışmasında, dijital fotograf kullanımı sırasında oluşturulması gereken iş akışı planından bahsedilirken alt başlıkları oluşturan her bölüm için temel açıklayıcı bilgiler fotograflar eşliğinde verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Dijital, fotograf, donanım, yazılım, iş akışı
Özet (Çeviri)
Digital technology, being the breaking point by all means in the 183-year photography evolution has definitely affected all areas of photography.This new situation leads to an enormous ?information pollution? via the technology itself. For this reason, the basic knowledge of the new techniques has to be simple, clear, understandable and within easy access. This thesis study aims to serve for this purpose.The information about the technical hardware and software derived from my own knowledge and experiences gained via application of these techniques, the shared experiences of other professionals through the associations which I?m a member of, examining the related books, the performance reviews found in the internet and finally the knowledge and information published by the manufacturing companies. All the data is synthesized within the construction of the main purpose of the study.In this thesis study, the workflow plan for digital photography applications are examined in subchapters and each subchapter contains the basic explanatory information accompanied by related photographs and charts.KEYWORDS: Digital, photography, hardware, software, workflow.