Dijital sanat bağlamında kripto sanat incelemesi
Crypto art review in the context of digital art
  1. Tez No: 794323
  2. Yazar: ESİN GÜLER DERVISH
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELANUR PİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanat kavramının ortaya çıkması insanlık tarihi ile eşdeğerdir. İlk sanat eserleri mağara duvarlarına yapılan doğal betimlemeler olurken insanın gelişmesiyle birlikte sanatta da gelişim görülmektedir. Ortaya çıkan buluşlar, yaşanan toplumsal olaylar, büyük afet ve salgınlar sanatı her anlamda etkilemektedir. İnsanın gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkan hareketli fotoğrafın bulunuşu dijital sanat kavramını hayatımıza dahil etmektedir. Önceleri sanat eserleri fiziksel birer varlıkken dijital sanat ile birlikte fiziksel olmayan nesnelerin üretimi başlamaktadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan yaşadığımız pandemi süreci, evlerinde izole olan bireylerin dijitale daha fazla yönelmesini sağlamaktadır. Bu yöneliş sanatçı ve sanat severleri de etkilemektedir. Tam da yaşanılan bu yeni normal hayat düzeni sanatçının ve sanatseverlerin dijital bir platformda bir araya gelmesine yol açmaktadır. Bu noktada 2014 yılında ortaya çıkan fakat 2021'de dönüm noktasını yaşayan NFT kavramı hayatımıza dahil olmaktadır. Güncel olarak çok sık duyulan bu kavramın gelecek sanat dünyasına da yön vereceği öngörülmektedir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde; araştırmanın çıkış noktası olan amacı ve önemi ele alınmış, teknik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm; dijital sanatın ele alındığı ve gelişiminin incelendiği bölümdür. Bu bölümde dünyada ve Türkiye'de yapılan örneklere ve isimlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; kavram yanılgılarının en çok yaşandığı yeni bir tür olan kripto sanat kavramına yer verilmiştir. Bu sanat türünün hayatımıza dahil ettiği yeni kavramlar açıklanmış, dünya ve Türkiye açısından örnekleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde; kripto sanatını oluşturma aşamalarına yer verilerek, bu çalışma kapsamında yapılan ve şahsıma ait olan NFT örneği gösterilmiştir. Bu bağlamda tezin temel amacı; teknoloji ile iç içe olduğumuz bu günlerde yapılan dijital çalışmaların temelini incelemek, bu dijital yönelimin hayatımıza kattığı yeni kavramları açığa kavuşturmak ve yapılan örnekleri incelemektir. Araştırmada daha önce bu konuda yapılan çalışmalar incelenerek literatür taramasından, kavramların görüldüğü örnekleri incelemek üzere örnek olay incelemesinden yararlanılmış ve betimsel analiz yöntemiyle elde edilen bilgiler incelenerek yorumlanmıştır.Elde edilen bilgiler ışığında, sanatın çeşitli gelişimler göstererek hayatın güncel akışına uyum sağladığı, her yeniliğin getirdiği gereksinimle birlikte gelişim gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The invention of the concept of art is equivalent to the history of humanity. While the first works of art were natural depictions made on the cave walls,along with the development of human, there is also a development inart.Emerging inventions, social events, major disasters and epidemics affectart in every sense.With the development of human and the development of technology,Thediscovery of motion photography that appeared at the end of19 th century,includes the concept of digital art into our lives.Previously, whileworks of art were physical assets, the production of non-physical objectsbegins along with digital art. The pandemic process that we are experiencing, which has affected the wholeworld, allows individuals who are isolated in their homes to turn more todigital.This orientation also affects artists and art lovers.It is precisely this newnormal order of life that is being experienced that leads to the artists and artlovers on a digital platform.At this point, the concept of NFT, which appeared in 2014 but experienced itsturning point in 2021, is included in our lives. It is foreseen that this concept isheard very often in the current context, will also guide the future art world. In the first part of the chapters, which consists of four parts; the output of the researchthe image and importance of the point were discussed and technical information was given.The second part is the section where digital art is discussed and its development is examined.In this part, examples and names were made and given in the world and turkey. In the third part; the concept of crypto art, which is a new genre in which misconceptions are experienced the most is given place. The new concepts that this art genre has incorporated into our lives have been explained, and examples of them have been evaluated from the point of view of the world and Turkey. In the fourth part, which is the last part of the study; the stages of creating crypto art are given and an example of NFT, it shown which was made with the scope of this study and belongs to me. In this research the main purpose is to examine the basis of digital studies carried out in these days when we are intertwined with technology, to clarify the new concepts that this digital orientation has added to our lives and to examine the examples made.In the research, previous studies on this subject were examined and a casestudy was used to examine the examples in which the concepts were seen from the literature review and the information obtained by the descriptiveanalysis method was examined and interpreted.In the light of the information obtained, it is seen that art adapts to the current flow of life by showing various developments and that it develops together with the needs brought by each innovation.