Resimde belleğin oluşturduğu imgelerin gerçeklik ile ilişkisi
The relation between the reality and images produced by memory in painting
  1. Tez No: 254348
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bellek geçmişi kendisinde olduğu gibi saklayan istenildiğinde hiçbir değişime uğratmadan tekrar ortaya çıkaran bir kasa değildir. İlk somut deneyimden hareketle son ana kadar zenginleşen ve hep bir ?şimdi? de hareket eden bellek, resimdeki imgeleri, ilk çıkış noktasına göre bir ?benzemezlik? içerisinde yeniden oluşturur.Geçmişte deneyimlenmiş olayların ya da duyguların bugün yeniden resmedilmesindeki amaç, geçmişi aramak, deneyimlenen durumu olabildiğince sadık bir biçimde yeniden ele geçirmek ve sabitlemek değildir. Deneyimlenmiş bir duruma ait bir görüntünün, ele alınan bir formun ya da bir fotoğrafın, resme dahil olması bellekte işaret ettiği anlam ile buluşmasından kaynaklanır. Geçmişi şimdide her defasında yeniden kuran, bir resmin oluşumunda önceki resimleri ve daha pek çok görüntüyü de kendisinde taşıyan bellek, aktarılmak istenen anlamın biçimini oluştururken, bunları içinde taşıdığı pek çok şeyle ilişkilendirerek yeni imgelere dönüştürmektedir. Bu dönüşüm resmin ve diğer resimlerin oluşum süreçlerinde de devam etmektedir.Resmin oluşum süreci beyaz tuval üzerine yapılan ilk boya sürüşü ile başlamadığı gibi, son tuşla da bitmez. İlk karşılaşma ile düşünceler ve duygulanımlarla başlar, iki tuval ya da tuvaller arasında geçen zamanda da devam eder. Bu hem düşünsel hem de ruhsal bir süreçtir. Yeni bir resme başlandığında, beyaz tuval daha önceki resimlere ve bu süre içindeki tasarımlara ait biçim ve renklere doludur. Yeni biçimler yaratmak için çabalayan ressam, yeniye ulaşabilmek ve oluşu tamamlayabilmek için bu tekrarların gerekliliğinin de farkındadır. Her bir resimde seçilmiş bir imge ya da anlam öne çıksa da, resim kendi içerisinde farklı pek çok anlamı taşıyan çoklu bir durum yaratır.ANAHTAR KELİMELER: Resim, Bellek, Süreç, İmge, Anlam.
Özet (Çeviri)
The memory is not a box which preserves the past exactly as it was and reveals it whenever necessary. The memory which flourishes out of the first experience and grows to the end, moving always in the `present? recreates the images in painting, in a way `dissimilar? to the origin.Painting in the present emotions or events experienced in the past does not involve a recherche for the past, neither does this involve the re-capturing of an experience as close to its authentic version as possible, or fixing of it as such. The image of an event that one has witnessed, or, the form or the photograph which an artist takes a subject, appear in a painting only when this image/form/photograph intersects with the meaning that it awakes in the memory. When shaping the meaning that it longs to convey, memory, which continuously re-builds the past in the present, and carries with itself past paintings together with other images, transforms the latter, interlinking them with many other things, into a new figurative language. This transformation continues in the creation of the painting and of other paintings as well.The forming process of the painting does not begin with the first brush or as it does not end with the last. It starts with the thoughts and feelings that the first meeting arises, and continues throughout the time passing between two or more paintings. This a process which is both intellectual and spiritual. When a new painting is started the canvas is full of past paintings and of formes and colors belonging to the representations taking shape ever since. The painter who tries to create new forms is aware that these repetitions are necessary for her/him to discover the `new? and to brings the becoming to the end. Although a specific image or meaning is emphasized in each painting, the latter creates a situation of multiple aspects which carries with itself various meanings.KEY WORDS: Painting, Memory, Process, İmage, Meaning.