Fantastik resimde mekan kurgusuna analitik bakış
An analytical view on spatial construction of fantastic painting
  1. Tez No: 254349
  2. Yazar: ÖMER YİĞİT ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İlk belirgin örneklerini 15. yüzyılda gördüğümüz Fantastik Resmin bir tür olarak literatüre geçmesi 19.yüzyıla rastlar. Bu, Fantastik türün etkisini sadece plastik sanatlarda değil, edebiyat, müzik, tiyatro gibi diğer sanat alanlarında da gösterdiği bir dönemdir. Fotoğrafın icadı ve bilimsel araştırmaların etkisi kendini sanat alanında da göstermiş, sanatçıların kendilerine farklı yollar çizmelerine olanak sağlamıştır.Bu yollardan bir olan Sembolizm, Fantastik türü kucaklamış ve 20.yüzyılın eşiğine bırakmıştır. Bir önceki yüzyılda düşlerini, fantezilerini sembolik bir dille anlatan fantezistler yeni yüzyılın başında sürrealizm ile kendi bilinçaltı dünyalarını keşfe çıkarak daha geniş bir alana yayılmışlardır. Sürrealizm dönemin diğer sanat akımları gibi geçmişini yadsımamış, özellikle Oneirik Sürrealizm tüm öncüleri ve geçmişiyle ile Fantastik resim sanatına sahip çıkmıştır. Bu sahiplenme bu akımın 20.yüzyıl içindeki varlığını güçlendirmiş ve yeni açılımlara yön vermiştir. Ernst Fuchs önderliğinde kurulan Viyana Fantastik Gerçekçilik Okulu bu büyük gücün etkisi ile Fantastik dile gerçekçiliği de ekleyerek, eski ustaların teknikleri ve konuları üzerinden gerçek dünya ya mesaj vermek istemişlerdir. Fantastik Gerçekçiler ele aldıkları konular ve özellikle titiz teknikleri ile yeni kuşak fantezistler üzerinde oldukça etkili olmuştur. Günümüz fantezistleri ise bu edinimlerinin üzerine pek fazla bir yenilik koyamamış, Fantastik Gerçekçilerin izi üzerinden kendi fantasmalarını yaratma yoluna gitmişlerdir.Tüm bu uzun süreç boyunca Fantastik Resmin tüm sanatçılarının bağlı kaldığı iki temel öğesi vardır; İlki resimlerinde işledikleri konuların gerçekliğini sorgulatmak için özen gösterdikleri teknik beceri, ikincisi ise bu resimlerin fantastik duyumlarını ve atmosferini oluşturmada en belirleyici öğe mekânsal etki. 15.yüzyıl Flaman ustaların takıntılı derecede titiz teknikleri düşlerinin fotoğrafını çekmek isteyen fantezistler için kazanılması gereken bir edinimdir. Kompozisyonlarındaki mekân kurgusu ise tüm yarattığı tekinsiz, olağanüstü, gizemli ve belirsiz duyumlarla Fantastiğin ana kaynağıdır.ANAHTAR KELİMELER: Fantastik Resim, Fantezist, Teknik, Tür, Mekân.
Özet (Çeviri)
Although we see the first examples in the 15. century, fantastic painting had became an independent genre in the early 19. century. It was a time that fantastic approach had influences not only on fine arts but also in literature, music and theater. In this unique era a lot of different developments had been experienced in scientific fields and the invention of photography was on the agenda. All of these advances had great effects on art field and as a result the artists had the opportunity to lead their own way.Sembolism was one of the movements which had upheld the fantastic genre and carry it up to the 20. century. The fantasists who had narrated their dreams and fantasies with a sembolic way at the previous century, had merged into a wider field and explored their subliminal world with the help of surrealism. Unlike other movements of the period, surrealism hadn?t rejected its past especially oneiric surrealism had claimed the fantastic painting with all its history and pioneers. This preservative manner had strengthened the existance of the movement in the 20. century and directed it to the new evolutions. By adding the realism to the fantastic manner, The School of Vienna Fantastic Realism which was found with the leadership of Ernst Fuchs had tried to give messages to the world through techniques and arguments of old masters. Fantastic realists had a great deal of effect on new generation fantasists especially with their accurate style and subject matter. The contemporary fantasists couldn?t be able to add much improvements to their acquisitions and traced the path of fantastic realists through their own fantasm.Throughout this long duration there have been two main components which all the fantastic painters were commited to. The first one was technical skill that they strongly were in need of to be able to make the viewer question the reality of their main subject and argument and the second one was the spatial effect which was the significant factor for the fantastic impression and the atmospher. The obsessive and sublime technique of the 15. century Flemish painters has always been a benefit which has to be gained for the fantasists who has the will to photograph their dreams. The spatial fiction of their compositions with all uncanny, extraordinary, mysterious and undefined impact is surely the key resource of fantastic.KEY WORDS: Fantastic Painting, Fantasists, Technique, Genre, Space.