İlhan Usmanbaş'ın klarinet ve piyano için üç sonatin'i (üç sonatin'in çalgı ve yazı teknikleri bakımından bestecinin diğer klarinet müzikleriyle ele alınması)
Ilhan Usmanbaş' three sonatas for clarinet and piano ( the handling of three sonatas along with the other clarinet compositions of composer from the compositional and interpretational point of view)
  1. Tez No: 254353
  2. Yazar: EBRU MİNE SONAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET S. NEMUTLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu eser metninde, İlhan Usmanbaş'ın yaratıcılık süreci, müzik dili ve yapıtları ile 1956 tarihli Klarinet ve Piyano İçin Üç Sonatin'inin üzerinde durulmuştur. Bestecinin yapıtlarında kullandığı müzik malzemesi ve bu malzemenin zaman içinde geçirdiği değişikler de bu bağlamdaki karşılaştırmalar yardımıyla dolaylı olarak ortaya konacaktır.Çalışmamızda konu edilen Klarinet ve Piyano İçin Üç Sonatin, adlı yapıtını İlhan Usmanbaş, Paul Hindemith'in Traditional Harmony adlı kitabında yer alan ezgiler üzerine geliştirerek neo-klasik yapıda bestelemiştir. 1950'li yılların sonu, 60'ların başından itibarense besteci raslamsallık öğesinin yoğun olarak kullanıldığı yapıtlara yönelmiştir. İlhan Usmanbaş bestecilik serüvenin de pek çok sanatsal akımdan etkilenmiş, değişik müzik malzemeleri kullanarak birçok yapıt ortaya çıkarmış her zaman yüzünü yeniliklerden yana çevirmiştir. Usmanbaş'ın tüm yaratılarının ortak yönleri, ister neo-klasik akımın diliyle yazılmış olsunlar, ister 12-ton sistemini ya da raslamsallık öğelerini kullanmış olsunlar disiplinli ve titiz bir çalışmanın ürünü olmalarıdır.Çağdaş müziğimizin önemli temsilcilerinden olan Usmanbaş'ın klarinet için yazdığı diğer müziklerden kimilerine de değinerek, besteciyi tarihsel yol alışı içinde görmemiz ve müziklerini de bu süreci göz önünde bulundurarak yorumlamamızın doğru olacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada, Klarinet ve Piyano İçin Üç Sonatin'in form analizi yorumculara yol göstermek üzere yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Çağdaş Müzik, İlhan Usmanbaş, Klarinet yapıtları, Neo-klasisizm, Raslamsallık.
Özet (Çeviri)
In this paper, Ilhan Usmanbas? creative history, his musical language, and his works along with the ?Three Sonatas for Clarinet and Piano? dated 1956 are accentuated. The musical material and the changes in time on this material used by the composer will be revealed indirectly by comparing these contexts.The subject piece of our study, ?Three Sonatas for Clarinet and Piano? is composed in neo-classical form by enhancing melodies from Paul Hindermith?s book called ?Traditional Harmony? by Ilhan Usmanbas. End of 1950s and beginning of 60s, the composer was gravitated to the works in which aleatoric elements were mostly used. Throughout his composing adventure, Ilhan Usmanbas was influenced by a lot of artistic trends, produced numerous works by using various musical materials, and faced himself through newness. All the Usmanbas? creations, either written by the language of neo-classical trend, or by 12-tone system, or by using aleatoric elements, their common points are to be the outputs of diciplined and diligent work.Being one of the outstanding representatives of our contemporary music, Usmanbas? some of musical works for clarinet were mentioned in the paper, it was thought out that to see the composer in historical development pace and to perform his musical works accordingly shall have been the right thing to do. In this study, form analysis of the ?Three Sonatas for Clarinet and Piano? is also accomplished in order to be a guide for performers.KEY WORDS: Contemporary Music, Ilhan Usmanbas, Works for Clarinet, Neo-clasicism, Aleatory.