Türk sosyolojisinde 'aydınlar' üzerine görüşler
Views on 'intellectuals' in Turkish sociology
  1. Tez No: 254378
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÜMİT YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tezde, altı Türk sosyoloğunun aydınlar üzerine görüşlerinin sistemli biçimde, analiz edilerek netleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde ülkemizde yürütülen aydınlar sosyolojisi çalışmalarına ışık tutulmuştur. Aydınlar üzerine görüşleri analiz edilen Türk sosyologları şunlardır: Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Sabri Ülgener, Erol Güngör, Cemil Meriç ve Şerif Mardin. Bu tez, betimsel bir araştırma türü olup araştırmada belgesel gözlem tekniği kullanılmıştır. Bu çerçevede aydın ve entelektüel kavramları ile ilişkili bazı kavramlar, Batılı bazı düşünürlerin entelektüel üzerine görüşleri ve bu kavramların somutlaştığı kesimin tarihi süreç içinde yaşadıkları serüven ele alınarak genel bir çerçeve çizilmiştir.Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Sabri Ülgener, Erol Güngör, Cemil Meriç ve Şerif Mardin, aydınlar sosyolojisi disiplininin doğasına uygun biçimde, aydınları toplumla ilişkileri çerçevesinde ele almışlardır. Belirtilen sosyologlar ağırlıklı olarak aydınları, halk ile bütünleşme, halka yabancılaşma, toplumu güçlendirme gibi konularla ilişkilendirmişlerdir. Altı sosyolog, aydınlar üzerine eleştirel biçimde yaklaşmışlardır. Türk sosyologlarının aydınlar üzerine ortaya attığı görüşler ile Batı'da entelektüel üzerine ortaya atılan görüşler arsında farklılıklar göze çarpmaktadır. Toplumların birbirinden farklı organizasyonlar olmasına paralel biçimde, kavrama yüklenilen anlamlar ve kavramın somutlaştığı tipler farklılık göstermektedir.Anahtar SözcüklerAydın, Entelektüel, Literati, Ulema, Ziya Gökalp, Mümtaz Turhan, Sabri Ülgener, Erol Güngör, Cemil Meriç, Şerif Mardin
Özet (Çeviri)
This thesis six Turkish Intellectual?s views which are on intellectual purposed as analyse. Thanks to this aim to ligth the way for intellectuals sociology which is managemented in our country. Turkish Sociologists whose views are analysed on intellectuals: Ziya Gokalp, Mumtaz Turhan, Sabri Ulgener, Erol Gungor, Cemil Meric and Serif Mardin. This thesis is a type of descriptive research. Documentary observation technique was used in this thesis. In this context some concepts are about `aydin? and `intellectual?, some westerner thinkers? views on intellectual and anventure of these concepts taken in hand in stream of history. General framework has been drawn in this direction.Ziya Gokalp, Mumtaz Turhan, Sabri Ulgener, Erol Gungor, Cemil Meric and Serif Mardin took in hand intellectual relation with society in the proper form discipline of intellectuals sociology. Declared sociologists generally associated intellectuals with in society or out of society and to invigorate society like that topics. Six Sociologist came up to on intellectuals as critical. Difference between Turksih Sociologist?s views on `aydin? and Westerner?s views on intellectual is greet. As societies are different from ech other as organization structure, denotation is loaded in concepts and types who are materialized in concept shown differences.Key Words`Aydin?, Intellectual, Ulema, Literati, Ziya Gokalp, Mumtaz Turhan, Sabri Ulgener, Erol Gungor, Cemil Meric, Serif Mardin.