Ahmed Adnan Saygun ve 'İnci'nin Kitabı' Op. 10
Ahmed Adnan Saygun and 'İnci's Book' Op. 10
  1. Tez No: 254380
  2. Yazar: MEHMET OZAN ÖZALTUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Saygun'un ilk dönem eserlerinden biri olan ?İnci'nin Kitabı? adlı piyano albümü konu edinilmiştir. Eserin müzikal ifade açısından taşıdığı değerler araştırılmış, kitabın içindeki bölümlerin işitsel, tınısal, formal, armonik ve ritmik yapısı incelenmiştir.Türk Ulusal Çoksesli Müziği akımının önemli bir temsilcisi olan Ahmed Adnan Saygun'un albüme bu özelliğini ne kadar yansıttığı araştırılmıştır. Ayrıca Saygun'un albümdeki bestecilik stiline başka nelerin etki ettiği değerlendirilmiştir.Araştırma süresince incelenen kaynaklar ve İnci'nin Kitabı'ndan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Ayrıca Saygun ve eseri hakkında, alanında uzman besteci ve piyanistlerden uzman görüşleri alınmış, çalışmaya konu olan albümün CD kaydı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In This survey, Saygun?s piano album named ?İnci?s Book?, which one is one of his early works, is discoursed. The work?s estimations is researched in terms of musical expression, the audial, tone, formal, harmonic and ritmic structure of the chapters in the book analysed.Being an important Pioneer of Turkish National Polyphonic Music trend, the extent of Ahmed Adnan Saygun?s reflection of this characteristic of him into the album is inquired. Furthermore, the additional factors which effected the compositional style of Saygun in the album is reviewed.References that are analysed during the research and the data obtained from ?İnci?s Book? are commented by using descriptive analysis method. Moreover composer and pianists who are self proclaimed experts on their fields are consulted about Saygun and his work, a cd of the work discussed in this survey is recorded.