Distinctive consumption practices in urban everyday life. 'A case study of Kanyon Shopping Mall in İstanbul'
Gündelik hayatta ayırıcı tüketim pratikleri. 'Kanyon Alışveriş Merkezi örneği'
  1. Tez No: 254414
  2. Yazar: İPEK TAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada kentte gerçekleşen ayırıcı tüketim pratikleri Kanyon alışveriş merkezi örneğinde ele alınmıştır. Tüketici kapitaliziminde tüketim pratikleri statü göstergesi ve üstünlük sağlayıcı olarak işlev görmektedir. Kitlesel tüketim, toplumun alt sınıflarının da metalara erişmesini mümkün kılmıştır ancak ayrıcalıklı sınıflar kendilerini farklılaştırıcı yeni yollar bulmaktadır. Bunlara örnek olarak dev alışveriş merkezleri kimliklerin kurulduğu ve yeniden üretildiği mücadele alanları olarak değerlendirilebilir. Bu çalışma ayırıcı mekan algısının nasıl deneyimlendiği ve tüketildiğini Kanyon örneğinde iki farklı grupla yapılan derinlemesine görüşmelerle anlamaya çalışmaktadır. Kültürel sermaye ve gündelik hayatın estetikleştirilmesi bu çalışmada küresel tüketim kültüründe ayırıcı tüketim pratiklerini mümkün kılan öğeler olarak ele alınmıştır. Küresel elit kültüre ait sembol ve kodlarla donatılmış stilize alışveriş merkezleri modern ve küreselleşen elit sınıfların hayat tarzı taleplerini karşılamaktadır. Aynı zamanda alt sınıflara yönelik sembolik şiddet üreterek toplumsal dışlanmayı perçinlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, distinctive consumption practices in urban everyday life are examined in the case of Kanyon shopping mall. Consumption as a process of signification and classification functions as a source of social differentiation in consumer capitalism. Mass consumption has provided the goods and experiences to lower classes however privileged groups find new ways for differentiation. Thus consumption spaces have become the arena of struggle where people establish and reproduce group identities. The study tries to understand how distinctive sense of place is experienced in the case of Kanyon from the perspective of two different groups who use the site in different ways. Cultural capital and aestheticization of everyday life are considered in this study as resources for distinctive consumption practices in global consumer culture. The stylized shopping malls enriched by the codes and symbols associated with global elite culture meet lifestyle pursuits of the modern and globalised elites and at the same time produce symbolic violence on the lower classes reproducing social exclusion.