ASL (Age Sex Location)
ASL (Yaş Cinsiyet Yer)
- Tez No: 254419
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EYLEM KAFTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Modern ve bağımsız bir ?Doktor Jeykll ve Bay Hyde? uyarlaması olarak tasarlanan proje, gündelik hayatında gösteremediği tekinsiz ve kötücül yüzünü sanal ortamda tatmin eden sıradan bir gencin öyküsüdür. Babasının ölümünü takip eden süreçte yaşadığı travmatik deneyimler, Cem'in kontrolünü yitirmesine ve bu ikinci yüzünü elinde olmadan dışa vurmaya başlamasına sebep olacaktır.Cem, üniversite öğrencisi bir gençtir. Kendisinden beyin cerrahı olan babasının izinden yürümesi beklendiği için tıp okumaktadır. Geleceği ailesi tarafından saptanmıştır. Üniversitenin ilk senesinde ?çıkmaya? başladığı kız arkadaşı Ece ile okulları bittikten hemen sonra nişanlanmaları ve Cem askerden dönünce de evlenmeleri öngörülmektedir. Kendine hep babasını örnek almış olan Cem, bu geleceği kabullenmiş şekilde yaşamaktadır.Bilgisayarı, kendisi için tek kaçış noktasıdır. Evde olduğu müddetçe, kitaplarından başını kaldırabildiği her anını bilgisayar oyunları ve Internet ile geçirmektedir. Daha ziyade şiddet içerikli oyunlar oynarken, Internet üzerinde de ağırbaşlı karakterinin oldukça dışında bir tavır geliştirmiştir. Çoğunlukla cinsellik içerikli siteleri gezmekte; forum ortamlarında insanlara sataşıp yine ağırlıklı olarak cinsel içerikli mesajlar girmekte; sohbet odalarında insanlarla dalga geçmektedir. Ancak gündelik yaşamında bunları karşılayan hiçbir davranış göstermemektedir.Babasıyla ilgili, ölümünden sonra öğrendiği bilgiler, Cem'in o güne kadar mükemmel bir şekilde işlediğini sandığı hayatının aslında yalanlardan ibaret olduğunu görmesine vesile olur. O güne kadar inandığı tüm değer yargıları sarsılan Cem'in hayal kırıklığı, kontrolsüz bir şiddet eylemiyle su yüzeyine çıkar.Bir insanın canını almak ve bundan dolayı cezalandırılmamak, Cem'in kısa süreliğine, her şeye muktedir bir güce sahip olduğunu sanmasına sebep olacaktır. Kendi günahının kefaretini ödemeden önce, merhum babasının anısıyla barış yapmaya ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
?Asl? is a project first envisioned as a modern and free adaptation of R.L. Stevenson?s Dr. Jekyll & Mr. Hyde. It?s about a young male (Cem) who fulfills the malignant side of his personality through virtual mediums. The traumatic experiences following the death of his father lead Cem to lose control. He can?t help this part of him keep surfacing in his daily life.Cem studies medicine, since he was always expected to follow his brain surgeon father?s footsteps. Cem?s future is determined by his family. He is expected to engage to his girlfriend Ece right after the college, do his military service and marry her afterwards. Cem accepts this scheme without even questioning.His computer is the sole break for Cem. He spends all his free time in front of the computer games and Internet. He mostly plays games with violent content, and he has this distinctively different online character compared to his dignified everyday routine. He visits websites of sexual nature, attacks or teases people in various chat rooms and posts mostly sexual messages. However, he never shows any sign of that disturbing online character in his daily life.The thing he learns about his father leads Cem to realize that his life has never been what he thought it to be. Cem?s disappointment regarding every value he ever believed in, surfaces with an unrestrained act of violence. In order to expiate for his sin, he first needs to make peace with the memory of his deceased father.