Assessment of epstein barr virus molecular polymorphism and tumor biomarkers associated with non-hodgkin's lymphoma in Iraqi patients
Iraklı hastalarda epstein barr virüs moleküler polimorfizm ve hodgkin olmayan lenfoma ile ilişkili tümör biyomarkerlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 755319
  2. Yazar: WIQAR ADNAN AZEEZ ABOOMEIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Iraklı hastalarda Epstein-Barr virüsü moleküler polimorfizmi ve Hodgkin dışı lenfoma ile ilişkili tümör biyobelirteçlerini değerlendirmek için yapılmıştır. Çalışmamız, Ocak 2020'den Mart 2021'e kadar Irak'ın Kürdistan Bölgesi'ndeki Erbil (Hawler) Hawler Tıp Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı'nın hematoloji servisinde bir araya toplanmış 50 vakayı kapsıyordu. Erkek hastalar 56,1 yaşında ve kadın hastalar 56,4 yaşındaydı. İstatistiksel olarak fark yok. Çalışmamızda hastalarımızın yaş ortalamasının 56,5 olduğu 4 yaş grubu belirledik. En fazla 18 yaşından 79 yaşına kadar. Hastalarımızın neredeyse yarısı 60 yaş üstü ya da vakaların %42'sini oluşturmaktadır, buna karşın 20 yaş altı hasta grubu vakaların sadece %8'ini oluşturmaktadır. Hastaların cinsiyete göre dağılımı erkeklerde istatistiksel olarak bir artış gösterdi, yani kadınların %60'ı ve kadınların sadece %40'ı, hastaların çoğu Irak'ın farklı bölgelerinden geldi, bu da %30 sıklıkta başkent (Bağdat) ve ardından Irak bölgesiydi. %20 sıklıkta Erbil ve geri kalanı Diyala'nın farklı bölgelerine dağılmıştır: %15, Wasit: %15, Thi Qar: %10 ve Necef: %10. Enfekte grupta anti-EBNA-1 antikoru sıklığı kontrol grubuna göre daha yüksekti, ancak vaka grubunda anti-EBNA-l IgG Ab sıklığının anti-EBNA-l IgM Ab'den yüksek olması nedeniyle olabilir. Bu nedenle anti-EBNA-l IgG Ab'nin yüksek frekanslı dağılımı, yaş grubunda (60-74) 19 vaka (%47,5), ardından yaş grubunda 8 vaka (%20,2) veriydi. 45-59 ve 5 vaka (%12.5) sırasıyla ˃75 yaş ve 30-44 yaş grubunda kaydedilirken, en düşük seviye 3 (%7.5) 15-29 yaş grubunda görülmektedir. Erkeklerde 23 olguda (%57.5) anti-EBNA- IgG Ab düzeyi 16 olguda (76.1) anti-EBNA- IgM Ab'den yüksek, kadınlarda IgG 17 olguda (%42.5) ve IgM için 5 idi. vakalar (23.8). Öncüllere göre değerlendirme, hastaların çoğunluğunda (%64) ATCD mevcut veya kalp hastalığının büyük bir yüzdeyi ya %30'unu tip 2 diyabetin izlediğini ya da %24'ünü hipertansiyon ve tüberkülozun sadece sunulduğuna dikkat çekiyoruz. Her biri için %8 ve %2 hastaların sadece %36'sı DCDA ile gelmemiştir. Genel belirtilere göre değerlendirme Hastalarımızın hemen hemen tamamında (%74) genel ateş, gece terlemesi ve kilo kaybı vardı. Ve hastaların sadece %26'sı hiçbir semptom göstermedi. Ateş, kilo kaybı, terleme gibi yaygın olarak B semptomu olarak adlandırılan genel belirti veya bulguların varlığı %74 ile hastalarımızın büyük çoğunluğunda mevcuttu. Klinik evreye göre değerlendirdiğimizde hastalarımızın büyük bir kısmında evre 4 NHL (%50) olduğunu gözlemledik. Fenotipe göre değerlendirme: Bizim serimizde hastaların çoğunluğu %86 ile tip B NHL ve sadece %14 fenotip T'dir. Sekonder yerleşime göre değerlendirmede majör lokalizasyonun kemik iliğinde olduğu (%40) izlenir. Karaciğer tarafından (%36), dalak en az etkilenen organı (%6) temsil etmektedir. Hastalarımızın %6'sında ekstranodal uzanım yoktur. NHL'nin alt tiplerine göre değerlendirme bu hastaların neredeyse yarısında büyük hücreli NHL (%40), ardından küçük B hücreli NHL (%29), diğer alt tipler küçük yüzdelerle (%20.1) mevcuttur. Tümör sendromuna (ADNP) göre değerlendirme, vakaların %82'sinde ANDP varlığıdır. Servikal tutulum en yaygın olanıdır (%50 olarak tahmin edilir), aksiller tutulum vakaların sadece %32'sinde bulunurken, vakaların sadece %18'inde DNAP yoktur. Histolojik çalışmada, diffüz büyük B hücreli non-Hodgkin lenfomadan etkilenen ganglionun histolojik görünümü, burada ganglion parankiminin yapısının düzensiz olduğunu ve tümör hücreleri tarafından silindiğini ve lenfoma hücrelerinin (CL) boyutunun büyük olduğunu gösterir. Gastrik histoloji, koryonik bölgenin büyük ölçüde yükseldiğini gösterir; yüksek büyütmede, glandüler kütlede azalma ve kriptik apse odaklarının yanı sıra bazen displazide intestinal metaplazi sektörlerinin varlığı ile polimorfik bir lenfoid popülasyonun varlığına dikkat çekiyoruz, ve tamamı değişen boyutlarda yuvarlak lenfomatöz hücre popülasyonundan oluşan yaygın ve yoğun bir lenfomatöz proliferasyonla infiltre edilmiş medüller bir boşluk gösterir. Moleküler çalışmada, L1PA2 Gen Ekspresyonu Düzeyinde lenfoma hastalarının kan dokusunda L1PA2 gen ekspresyonu düzeyinde önemli bir artış kaydedildi ve MicroRNA-532-5p geni, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, Hodgkin dışı lenfoma hastalarının lenfoma hastalarının düzeyinde önemli bir düşüş kaydettik.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted to evaluate the Epstein-Barr virus molecular polymorphism and tumor biomarkers associated with non-Hodgkin's lymphoma in Iraqi patients. Our study concerned 50 cases pooled together in the hematology service of the Department of Pathology at Hawler Medical University, Erbil (Hawler) in the Kurdistan Region of Iraq from January 2020 through March 2021. Male patients were 56.1 years and female patients were 56.4 years old without any difference statistically. In our study, we identified 4 age groups where the average age of our patients is 56.5 years. Maximum 18 years old up to 79 years old. Almost half of our patients belong to the age group above 60 years, or 42% of cases, on the other hand, the group of patients under 20 years of age makes up only 8% of cases. The distribution of patients by sex showed an increase statistical of men, i.e. 60% and only 40% of women, most patients came from different parts of Iraq, which capital region (Baghdad) with a frequency of 30%, followed by the region of Erbil with a frequency of 20% and the rest distributed among the different regions of the Diyala:15%, Wasit:15%, Thi Qar:10%, and Al-Najaf: 10%. The frequency of anti-EBNA-l antibody in the infected group was higher than in the control group, however, the frequency of anti-EBNA- l IgG Ab in the case group was higher than anti-EBNA- l IgM Ab may be due to latent re-infection, so the high-frequency distribution of anti-EBNA- l IgG Ab were data 19 cases (47.5%) in age group (60-74)years, followed by 8cases (20.2%), in the age group 45-59 and 5 cases (12.5%) recorded in age group ˃75 years and 30-44 years respectively while the lowest level 3(7.5%) show in the age group 15-29 years. The level of anti-EBNA- l IgG Ab showed 23 cases (57.5%) in males was higher than anti-EBNA- l IgM Ab in 16 cases (76.1) while in females IgG was 17 cases (42.5%) and for IgM 5 cases (23.8). Evaluation according to the antecedents, the majority of patients (64%) present with ATCD or we notice that heart disease presents the large percentage either 30% followed by type 2 diabetes or 24% while hypertension and tuberculosis have only been presented. by 8% and 2% for each and only 36% of patients did not present with DCDA. Assessment according to general signs Almost all of our patients (74%) presented general signs of fever, night sweats, and weight loss. And only 26% of patients presented no symptoms. The presence of general signs or signs commonly called B symptoms such as fever, weight loss, and sweating were present in the majority of our patients with 74%. Evaluation according to the clinical stage we have observed that a large number of our patients have stage 4 NHL (i.e. 50%). Evaluation according to the phenotype: In our series, the majority of patients are type B NHL with a percentage of 86% and only 14% phenotype T. Evaluation according to the secondary location the major localization is in the bone marrow (40%) followed by the liver (36%) while the spleen represents the least affected organ (6%). 6% of our patients do not present an extranodal extension. Assessment according to the subtypes of NHL almost half of these patients present a large cell NHL (40%) followed by small B cell NHL (29%) while the other subtypes are present with small percentages (20.1%). Assessment according to the tumor syndrome (ADNP) the existence of ANDP in 82 % of cases. Cervical involvement is the most common, estimated at (50%), while axillary involvement is only present in 32% of cases, while only 18% of cases do not present with DNAP. In the histological study, the histological appearance of the ganglion affected by diffuse large B-cell non-Hodgkin lymphoma, where it shows that the structure of the ganglion parenchyma is disorganized and erased by tumor cells as well as lymphoma cells (CL) are large in size. Gastric histology shows that the chorionic is largely ascended; at high magnification, we note the presence of a polymorphic lymphoid population with a decrease in glandular mass and the presence of foci of a cryptic abscess as well as sectors of intestinal metaplasia sometimes in dysplasia. And shows a medullary space, the whole of which is infiltrated by a diffuse and dense lymphomatous proliferation made up of a rounded lymphomatous cell population of varying sizes. In Molecular study recorded the Level of L1PA2 Gene Expression significant increase in lymphoma patients' level of L1PA2 gene expression in the blood tissue. and MicroRNA-532-5p gene recorded a significant decrease in the level of lymphoma patients of patients with non-Hodgkin's lymphoma compared with the control group.