Localization of rap music in Turkish context
Rap müziğinin Türkiye bağlamında yerelleştirilmesi
- Tez No: 254471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
1970lerde siyahîlerin toplumsal dışlanmasına bir cevap niteliğinde New York'ungettolarında ortaya çıkan rap müziği, iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla dünyaçapında bir fenomen haline gelmiştir. Küreselleşme süreci, bu Afro-Amerikan kültürelürünün farklı uyarlamalarına tanıklık etmiştir. Küresel ile yerel olanın karşılaştığı busüreçte, Türkiye rap müziğin yerel anlamlarla ve seslerle zenginleştirildiği bağlamlardanbirisi olmuştur. Bu çalışmanın amacı, rap müziğin Türkiye'deki takipçileri tarafındanhangi söylemler kullanılarak yerelleştirildiğini keşfetmektir. Bu doğrultuda, çalışmanınilk iki kısmında gençlik ve kültür, üçüncü bölümünde küreselleşme, müzik ve kimliküzerine kuramsal tartışmalar değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Almanya'dakiTürk diaspora gençliği ile ilişkisi kurularak 1990larda rap müziğin Türkiye'de ortayaçıkış koşullarına değinilmiş; rap sanatçılarıyla yapılan mülakatlar, şarkı sözleri vedinleyici yorumları gibi veriler analiz edilmiştir. Buna göre, Türkiye'de rap müziğinyeni bir form ve içerik alarak, içerisinde hem baskıcı egemen değerleri benimseyen hemde reddeden farklı eğilimlerin yer aldığı senkretik bir kültürel alan oluşturduğusavunulmuştur. Son olarak, öne çıkan iki rap sanatçısının, Ceza ve Jöntürk, yarattığısöylemler ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After its emergence in the 1970s in ghettos of New York as a distinctive expression ofthe experiences of black people?s social exclusion, Rap music has become a worldwidephenomenon with the expansion of communication technologies. Globalization processhas witnessed diverse adaptations of this Afro-American cultural form. In this processof encounter between global and local, Turkey has become another context where rapmusic has been enriched with local meanings and sounds. The aim of this study is toexplore how and through which discourses rap music has been localized by its fans inTurkey. Thus, the first two chapters of the thesis are dedicated to the discussion oftheoretical frameworks about youth and culture while the third chapter addresses todiscussions globalization, music and identity. In the fourth chapter, the rise of Turkishrap in 1990s is evaluated with its relation to Turkish diasporic youth in Germany,followed by an analysis of data derived from interviews with rap artists, song lyrics andlisteners? comments. Consequently, it is argued that rap music, gaining a local form andcontent in Turkey, has become a tool to create a syncretic cultural space in which bothapproval of and resistance against dominant oppressive values coexist. Lastly, thediscourses of two leading rap artists, Ceza and Jonturk, are analyzed in detail.