Notes in social choice theory
Sosyal seçim kuramı üzerine notlar
- Tez No: 254472
- Danışmanlar: PROF. DR. M. REMZİ SANVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Arrow'un imkansızlık, Gibbard-Satterthwaite ve Muller-Satterthwaite teoremleri için tanım ve değer kümelerini değiştirmenin etkileri incelenmiştir. Ele aldığımız sosyal seçim mekanizmalarının değer kümelerine bağlı olarak bir imkansızlık ve iki imkanlılık teoremi belirtilmiştir. Muller-Satterthwaite teoremi için diktatörlüğün sürdüğü yeterli bir tanım kümesi belirtilmiştir. Ayrıca, bu şart süperdiktatörlük için de yeterlidir.
Özet (Çeviri)
We examine the domain and range results of Arrow?s impossibility, Gibbard-Satterthwaite and Muller-Satterthwaite theorems. We state an impossibility result and two possibility results for Arrow?s theorem depending on the range of the social choice mechanisms that we consider. We give a sufficient domain for Muller-Satterthwaite type dictatoriality to prevail. Moreover, we remark that this condition is also sufficient for superdictatoriality.