Dream worlds: An analysis of the dream space in films and a case study on a short film 'Picture on The Wall'
Rüya dünyalar: Filmde rüya kullanımı ve 'Duvardaki Sen' kısa filmi örnek durum incelemesi
- Tez No: 254479
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BERKE BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Duvardaki Sen, konu anlatmaktan çok film yapımı üzerine sorgulamaların amaçlandıgı bir kısa filmdir. Askı obsesyona dönüsmüs birinin, psikosomatik kriz geçirmesinin ardından, günlük yasamının kesintiye ugramasına neden olan olaylar zincirini aktaran rüyası konu edilmektedir. Rüya, gerçeklik, halüsinasyon kavramlarının filme aktarılırken üzerlerinde nasıl oynamalar yapılabilecegi, bunların izleyiciye aktarımında nasıl bir yol izlenecegi üzerinde durulmustur. Filmin sonunun açık bırakılmasının nedenlerinden birisi karakterin sadece bu krizler esnasında günlük yasantısının sekteye ugraması degil, kriz sonrasında da gerçeklik ve halüsinasyon ikilemi arasında kalarak hayatını sürdürdügünü göstermekti. Bir diger neden ise izleyiciye farklı okumalar yapma fırsatı tanımaktı. Filmde özellikle halüsinasyon, rüya ve rüya içerisinde de zamanda sıçramalar seklinde bir anlatım tercih edilmesi, birden fazla zaman diliminde film yapımı ve gerçeklik algısının sorgulanması endisesi tasıdıgındadır.
Özet (Çeviri)
The Picture On The Wall, aimed to question film making, rather than just telling one story. The film is about a young man, whose love has turned into an obsession, having psychosomatic crisis after gently touching her picture on the wall and seeing a disorganized dream that gives clues about why his daily life breaks down. We tried to experiment on how to transfer the concepts of dream, reality and hallucination triangle to the film. The open ending of the film is to show that the protagonist?s daily life is breaking down not only when the psychosomatic crisis occurs but after he turns back to normal status also. Another reason was that to give the audience an option to make different readings. The reason we chose a narration on dream, hallucination and inside the dream time leaping was to question film making and perception of reality.