Politics vs. education & education vs. politics: The case of the Palestinian students under occupation
  1. Tez No: 254480
  2. Yazar: EVANGELİA MASTORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Eğitimi, insanın kişiliğinin gelişimini sağlayan, insan haklarına ve temel özgürlüklere duyulan saygının güçlendirilmesine hizmet eden temel haklardan biri olarak kabul eder. Filistin topraklarında sürmekte olan İşgal ve de Filistin toplumunun içsel dinamikleri, yüksek öğretim düzeyinde farklı işlevlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışma, ilk olarak, aileyle eğitim arasındaki ilişkiyi gelenekler ve din açısından incelemeyi hedefler. İkincisi, İsrail işgalinin eğitim hayatı ve öğrencilerin psikolojileri üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya çalışır. Ve de son olarak, toplumsal cinsiyet ve politika ile ilişkileri içerisinde eğitimin işlevini inceler.
Özet (Çeviri)
The Universal Declaration of Human Rights recognizes Education as one of the basic human rights through which development of the human personality and the strengthening of respect for human rights and fundamental freedoms can be succeeded. The Occupation existing in the Palestinian Territories and the internal dynamics of the Palestinian community initiate different functions of higher education. This study seeks, first, to analyze the connection between family and education in terms of traditional customs and religion. Secondly, this study tries to explore the effect of Israeli occupation on the educational life and on the psychology of the students and finally to explore and analyze the function of educational space in relation to gender and politics.