Türk ve İngiliz Hukukunda hile kavramına bakış
Misrepresentation (fraud) in Turkish and English Law
- Tez No: 254481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ATAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tezimizin konusu Türk ve İngiliz Hukuku'nda hile kavramının yapısına iliskindir. Çalısmada konu her iki hukuk sisteminin kendi çatısı altında ele alınıp açıklanmakta, ardından karsılastırmalı bir degerlendirmeye yer verilmektedir. ilk bölümde; hilenin tanım ve unsurları Türk Hukuku'nda incelenmekte ardından İngiliz Hukuku'nda hileye karsılık gelen misrepresentation aynı açıdan degerlendirilmektedir. ikinci bölümde ise hilenin ve misrepresentation'ın sonuçları ve bu hallerde uygulanan yaptırımlar sırasıyla Türk ve İngiliz Hukuku'nda ele alınmaktadır. Sonuç bölümündeyse her iki sistemin farklılık ve benzerliklerini açıklayan bir karsılastırmalı degerlendirme sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is misrepresentation (fraud) in Turkish and English Law. In the research misrepresentation (fraud) is examined in both legal system separetely In the first part, the meaning, definition and general conditions of misrepresentation are considered in both Turkish and English Law The second part includes results of misrepresentation (fraud) and damages. This part is also observed in Turkish and English contract law respectively. At the end of the thesis, there is a conclusion part about misrepresentation (fraud) and a comprahension between Turkish and English Law