An analysis of the long-run performance of Turkish IPOs
Türk halka arzlarının uzun dönemli performansının analizi
  1. Tez No: 254489
  2. Yazar: MUSTAFA SERHAT ATAOĞUZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SİNA ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez Istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Kasım 1999 - Şubat 2006 dönemi içinde halka arz edilen şirketlerin uzun dönemdeki performanslarını incelemektedir. 58 şirketlik bir örneklemin kullanıldığı çalışmada başlıca bulgumuz halka arzların 3 yıllık performanslarının IMKB100'ün aynı dönemdeki performansından daha düşük olduğudur. Yani halka yeni arz edilen şirketlerin hisselerini halka arz gününde açığa satıp IMKB100 endeksine yatırım yapan bir yatırımcının 3 yıl sonunda getirisi ortalamada pozitiftir. İncelenen 58 şirketin üç yıllık ortalama getirisi %5,37, aynı dönemdeki IMKB100 endeksi ortalama getirisi ise %32,05 olmuştur. Dolayısıyla halka arzların relatif getirisi eksi %26,69'dur. Halka arzları sektörlere göre sınıflandırdığımızda IMKB Ulusal Mali ve IMKB Ulusal Hizmetler hisselerinin pozitif getiriler sağlamasına rağmen hiçbir sektöre ait hissenin IMKB100'ün üzerinde pozitif bir getiri sağlayamadığını görmekteyiz. Bu çalışmada ayrıca halka arzların uzun dönemli performanslarının halka arz yılıyla olan ilişkisini de incelemekteyiz. Halka arz edilme yıllarına göre gruplandırıldıklarında 1999, 2003, 2004 ve 2005 yıllarında borsaya giren şirketlerin saf getirileri pozitifken sadece 1999 ve 2005'tekiler yatırımcılarına IMKB100 ortalamasının üzerinde kazandırmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation I show that the companies issuing stock for the first time in Istanbul Stock Exchange (ISE) during the November 1999 - February 2006 period are, on the average, worse performers than the market itself, for the three-year period since their offerings. The universe of 58 initial public offerings (IPOs) is analysed and their three-year holding period returns and their abnormal returns for the same period are calculated. The results show that an investor on average obtains a return that is less than that of the market for three years when he invests in IPOs. In other words, a strategy of shorting IPO stocks and going long the ISE 100 Index generates a positive abnormal return. The average raw return of the 58 IPOs that are analysed is only 5.37 percent where the average ISE 100 Index return for the same period is 32.05 percent. That is, the average IPO abnormal return during the three years after issuing is -26.69 percent. After categorizing sample IPOs by industry I find that although stocks belonging to ISE National Financials and ISE National Services do have positive raw returns, no industry category can produce positive abnormal returns. Furthermore, the time dependence of the long-run performance of IPOs is also documented. In fact, the classification of IPOs with respect to their issue year illustrates that stocks offered in 1999, 2003, 2004, and 2005 have positive raw returns whilst only the ones issued in 1999 and 2005 can generate positive abnormal returns.