How the political elites in Turkey perceive the political criteria required for full membership in the European Union
Türkiye'deki politik elitlerin Avrupa Birliği tam üyeliği için gerekli kriterleri algılayışları
  1. Tez No: 254490
  2. Yazar: ELENİ FOTİOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARRY TZİMİTRAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birligi adaylıgı her zaman hararetli tartısmalara konu olmustur. Türkiye-AB iliskileri Türkiye'nin Gümrük Birligi'ne üyeliginden sonra Türkiye'ye üyelik müzakerelerine baslama tarihinin verildigi 2004 Brüksel Avrupa Konseyi'ne kadar çalkantılı bir dönem geçirmistir. Avrupa Birligi Komisyonu, 1997'den beri tüm aday ülkeler için geçerli olan Kopenhag kriterlerinin yerine getirildigine kanaat getirmistir. Ancak 3 Ekim 2005' te baslayan müzakerelerden bu yana Türkiye-AB iliskilerinde kötüye gidis gözlenmistir. Türkiye-AB iliskilerindeki inis ve çıkısları açıklayabilmek için AB üye devletlerinin Türkiye'nin adaylıgını algılayıslarını ve entegrasyon projesinin Türkiye devletince nasıl algılandıgını çözümlemek gerekmektedir. Bu çalısmada, Türkiye'yi temsil eden birimlerin algıları, politik kriterlerin yerine getirilmesinin bir iç politika gündemi maddesi oldugunu göstermektedir. AKP hükümeti ve güvenlik örgütlenmesi arasındaki güç iliskileri, Türkiye'nin siyasal gelenekleri ve Türk halkının kimlikler hakkındaki tutumunun degismesini gerektiren demokratiklesme/uygarlasma süreci politik kriterlerin yerine getirilmesinin devamında belirleyici etkenlerdir. AKP'nin Mayıs 2007'de basarısızlıkla sonuçlanan Abdullah Gül'ü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskanı seçtirme girisiminden bu yana Türkiye'de ülkenin gelecegine yön tayin edecek bir geçis süreci yasandıgı ispatlanmıstır
Özet (Çeviri)
Turkey?s candidacy to the European Union has always been an issue of heated discussions. After the signature of the Customs? Union, the relations between Turkey and the EU passed some turbulent times until the Brussels European Council in 2004, when Turkey was given a firm date for the start of accession talks. The EU Commission concluded that the Copenhagen criteria that apply to every state candidacy since 1997 had been sufficiently fulfilled. However, since the beginning of negotiations on 3rd October 2005, the EU-Turkey relations have deteriorated. In order to explain the fluctuations in EU-Turkey relations, we have to understand how the Turkish candidacy is perceived by the EU member-states, and how the integration project is perceived by the Turkish state. In this essay, the perceptions of the units that represent the Turkish state show that the fulfillment of the political criteria is an object of domestic agendas. The power relations between the AKP government and the security establishment, the political traditions of the Turkish state and the democratization/ civilianization process that brings the Turkish people in front of the need of re-orientation of identities are decisive factors for further fulfillment of the political criteria. Since the unsuccessful attempt of AKP to elect Abdullah Gül as President of the Turkish Republic in May 2007, Turkey has proven that experiences a transitory period, the outcome of which will be decisive for the future orientation of the country.