İstanbul'da sanatsal alanın yeni ikonları
New icons of artistic area in İstanbul
- Tez No: 254497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
?İstanbul'da Sanatsal Alanın Yeni İkonları? isimli tez çalışması, İstanbul'un hem kentsel, hem de kültürel değişim sürecinin bir parçası olarak 2000'li yıllarda yükselen özel sanat müzeleri ve sanatla ilişkili kurumların konumlarını, kentle eklemlenmeye başlayan varlıklarını ve yine kentle kurdukları kendine has diyaloglarını müzeolojik açıdan değerlendirmiş ve tartışmıştır. Bu tartışma ise 2000'li yıllarda kurulan ve sanat odaklı sergiler yürüten İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi ve yeni bir sanat mekânı olan santralistanbul üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda tez dört ana soru üzerinden biçimlendirilmiştir. Bu soruların yanıtlarına ulaşabilmek için ise öncelikle özel sanat müzelerinin tarihsel süreci incelenmiştir. Daha sonra İstanbul'da özel müzelerin kurulmasına olanak sağlayan kentin küreselleşme süreci irdelenmiştir. Bu sürecin sonucunda kentin yarattığı kültür endüstrisine odaklanılmıştır. Çünkü kültür endüstrisinin sonucu olarak özel müzelerin sayısı artmış ve sanat odaklı etkinlikler gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Tezin kapsamında özel müzeler bu açıdan değerlendirilmiş ve kentin dönüşümü üzerinden okunmuştur. Kente sağladıkları katkılar ve kent içindeki konumları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
?New Icons of Artistic Area in İstanbul? assesses and discusses private art museums and art institutions which have rose in 2000?s as the part of both of cultural turn and urban transformation and dialogs of them with cities on museology. This discussion is eventuated on İstanbul Museum of Modern Art, Pera Museum, Sakıp Sabancı Museum, Proje 4L Elgiz Museum of Contemporary Art and santralistanbul which is a new art space and for this reason the thesis is formulated on four questions. Primarily the historical process of private art museums is examined to get answers of these questions. After that globalization process of İstanbul, which had been laid the groundwork for founding of private museums, was analysed. Than this thesis focused on the cultural industry was created as a result of the end of this process. This is because numbers of the private museums increased and exhibitions on art were opened in these museums as a result of cultural industry. So these institutions assessed on this respect and all of them were discussed on turn of the city. Benefits of them for the city and positions of them in the city were explained.