Do Structured Products have an impact on Turkish investors' risk & return profile?
Yapılandırılmış Ürünlerin Türk yatırımcısının risk & getiri profili üzerinde etkisi var mı?
  1. Tez No: 254499
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, yapılandırılmış ürünlerin Türk yatırımcısının risk & getiri profili üzerinde bir etkisi olup olmadığı araştırıldı. Bu bağlamda; hisse, bono ve yapılandırılmış ürünlere ait tarihsel zaman serilerinin, optimal setlerin ve Sharpe rasyolarının hesaplanmasında ve analizinde kullanıldığı ampirik bir çalışma gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar gösterdi ki uzun zaman döneminde elde edilen gözlemler araştırma için daha uygundur. (zamanlamaya daha az bağımlı) Araştırma sonucunda elde edilen ve diğer uygun setlere göre daha yüksek Sharpe rasyosuna sahip olan optimal portföy %10 yapılandırılmış ürün, %90 bonodan oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki yapılandırılmış ürünler gerçekten de bireysel yatırımcılar için risksiz yatırım araçlarından daha riskli yatırım araçlarına bir geçiş yolu olabilecektir. Hatta riskten kaçınan yatırımcılar bile yapılandırılmış ürünleri kullanarak %100 sabit getirili araçlara yatırım yapmak yerine zaman içinde kısmen bile olsa hisse senetlerine yönelik yatırımlara yönelebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to be investigated whether structured products have an impact on Turkish investors? risk & return profiles. In this respect, an empirical study has been made where historical time series of equity, bonds and structured products were used for analysis and for calculation of optimal sets and Sharpe ratios. The results showed that observations on a longer time horizon are more relevant for research. (less timing dependence) The optimal portfolio found in the research, that is yielding the highest Sharpe ratio compared to other feasible sets, consists of 10% structured products and 90% bonds. The findings in the study indicate that structured products indeed may be a passage for individual investors to shift from risk free to more risky investments. Even risk averse investors might consider to shift gradually from 100% fixed income investments to partially taking exposure to equity, using SP.