Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarının ve öğretmenlik mesleğini tercih etme nedenlerinin incelenmesi
Examining the attitudes of class teacher candidates towards teaching as career and the reasons why they have chosen the career
- Tez No: 254557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları ile öğretmenlik mesleğini tercih etmelerine ilişkin tutumlarını ve bu iki durum arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amacıyla tasarlanmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini tercihlerine ilişkin tutumları ile öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin ne düzeyde olduğu araştırmanın alt problemlerini oluşturmaktadır.Bu araştırma, ?geçmişte ya da halen var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi (Karasar, 1999:77)? amaçladığından tarama (survey) modelinde yapılandırılmıştır. Araştırmanın evrenini, Niğde Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise basit tesadüfî örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiş ve tüm sınıf düzeylerinden 176 öğrenci örnekleme alınmıştır.Tez çalışmasında iki ölçek formu kullanılmıştır. Birincisi Aydın'ın (1993) Minesota Öğretmen Tutum Ölçeği'nden (ÖMİT) faydalanarak oluşturduğu, geçerliliğini kanıtladığı ve Şen (2006) tarafından da kullanılan Likert tipi bir ölçek formudur. Aydın (1993) bu envanteri meslek hayatına henüz başlamamış, eğitim fakültesi örgencilerine uygun hale getirmiştir. İkinci ölçek formu Börü danışmanlığında Övet'in (2006) geliştirdiği Öğretmenlik Mesleğini Tercih Etme Nedenlerine İlişkin Tutum Ölçeği (ÖMTİT) Likert tipi bir ölçek formudur.Araştırma sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini tercihlerine ilişkin tutumlarında kararsız oldukları, öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarının ise olumlu düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Sınıf Öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini tercihlerine ilişkin tutumları ile öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları; cinsiyetlerine, bulundukları sınıflara, barınma durumlarına, aylık gelirlerine, üniversiteye gelmeden önce yaşadıkları yerleşim birimine, babalarının mesleklerine ve annelerinin mesleklerine bağlı olarak manidar farklılık göstermemektedir. Sınıf Öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğini tercihlerine ilişkin tutumları ile öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumları arasındaki ilişki düşük düzeydedir ve bu ilişki anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the attitudes and choices of the teacher candidates towards being teacher and the relationship between those two situations. The sub-problem of the study is to examine the level of the relationship between the attitudes and the choices of the candidates towards being teacher.The study has been formed with the help of survey model since it aims to describe the condition as it is at present or in the past (Karasar, 1999:77).The universe of the study was formed with the students of the educational faculty of Nigde University. The modelling of the study was from 176 students chosen from different grades randomly.Two scales were used for the study. The first one is a sort of Likert scale that is created with the help of Minnesota Teacher Attitude Inventory (MTAI) by AYDIN and which was used also by Şen (2006). Aydın (2003) adapted the scale for the students that have just started their profession. The second one is the scale which was developed by Ovet (2006) and called Attitude Scale as to Teaching as Career Choice.As a result of the study, it has been found that the candidates are undecided with regards to attitudes towards teaching as career choice but the attitudes towards teaching as career are meaningly positive. The attitudes of the candidates towards teaching and teaching as career choice significantly vary according to their genders, grades, monthly income, fathers? and mothers? careers, accommodation conditions, cities, Also, it has been determined that the relationship between attitudes towards teaching as career choice and the attitudes towards teaching as career are not meaningful.