Sosyal bilgiler öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi (Erzurum örneği)
A research concerning the attitudes of prospective social sciences teachers towards the profession of teaching with regard to different variables (Erzurum sample))
- Tez No: 366630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERYA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan adayların bazı değişkenler açısından öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı; Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine ilişkin tutumlarını cinsiyet, mezun olunan lise türü, anne – baba eğitim düzeyi, sınıf düzeyi, öğretmenlik mesleğini seçme nedeni, ailede öğretmen bulunup bulunmaması ve aile gelir düzeyi gibi değişkenler açısından tespit etmektir. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi KKEF Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan toplam 800 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini de bu evrenden random yolla her sınıf düzeyinden seçilmiş 300 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma genel tarama modelinde betimsel bir nitelik taşımaktadır. Çalışmada 175 erkek, 125 kız öğretmen adayına Özgür (1994) tarafından geliştirilen ve otuz üç maddeden oluşan tutum ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler SPSS 18.00 istatistik paket programına girilerek şu sonuçlara ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumları cinsiyet değişkenine göre kızlar lehine daha yüksek çıkmıştır. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının mesleğe yönelik tutumları sınıf düzeyi, en son mezun olunan okul türü, ailede öğretmenlik mesleğini yapan birinin bulunup bulunmaması durumu ve anne- baba eğitim düzeyi değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Öğretmenlik mesleğini tercih etme nedenine göre“Öğretmenlik Mesleğini Çok Seviyorum”yanıtını veren öğretmen adaylarının tutumlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, KKEF Social Sciences in the Department of Social Studies Teacher candidates who are studying some of the variables in terms of attitudes towards the teaching profession are discussed. In general screening model is of a descriptive nature of the research. In general screening model is of a descriptive nature of the research. In the study, 175 male, 125 female teachers to (Özgür, 1994) and developed by thirty-three items of the attitude scale was administered and a personal information form. 18:00 SPSS statistical software package to information obtained by entering the following conclusions were reached. Social studies teachers' attitudes towards their profession according to gender in favor of girls was higher. Social studies teacher candidates' professional attitude towards grade level, most recently graduated school type, family teaching profession that the presence of a status, parental education level and family income level between the variables significant differences were observed. Social studies teacher candidates, the reason for choosing the teaching profession“I love the teaching profession”is more of the candidates that the answer has emerged.