Denge optimizasyonu için fuzzy-nonfuzzy karşılaştırması ve bir uygulama
Comparison of the fuzzy and nonfuzzy systems to provide balance optimization and an application
  1. Tez No: 254678
  2. Yazar: GÖKHAN KOCATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ARMUTLULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Karar alma süreci içersinde, alınacak kararları öncelikle kisilik özellikleri,örgüt yapısı ve anlık gelisen olaylar etkilemektedir. Bu sebeple, yapısal kararların vebazı yarı yapısal kararların belirli bir algoritma uygulanarak programlanması, kararlarısübjektif olmaktan çıkarıp objektif kararlara dönüstürmektedir. Denizcilik sektöründede, gemiler için seçilecek yalpa sönümleme sistemine karar verirken amaç, dengeoptimizasyonunun gerçeklestirilmesi yönünde bütün alternatiflerden en uygunununseçilmesi ve seçilen sistemde en iyi çalısacak algoritmanın olusturulmasıdır. Kararproblemlerinde optimal çözümlerin belirlenmesi çoğu durumda tek bir kriter veya tekbir amaç fonksiyonu kullanılarak yapılamaz. Bu durum çok kriterli karar vermeyigerekli kılar.Karmasık sistemlerin tanımlanmasında bazı durumları net bir sekilde ifadeetmek zorlasmakta ve anlamlı ifadeler de belirsizliğe doğru gitmektedir. Bulanık çokkriterli karar verme yöntemleri sayesinde karar verici, fuzzy sayılarını kullanarak birçokalternatif içerisinden seçim yapabilme fırsatına sahip olur.Bu çalısmada, bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak, alternatif yalpasönümleme sistemlerinden uzman görüslerine göre en uygun olanı seçilmis ve en iyidenge optimizasyonunun sağlanması için, seçilen sistemin kontrolörünün bulanıkmantık esaslarıyla tasarımı yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In decision process, decision making is affected by first individuality,organizational configuration and instantaneous growing incidents. From this aspect,programming of the organizational decision and some semi-organizational decision areprogrammed by a practicing algorithm, translates subjective decisions into objectivedecisions. Also in maritime sector, aim of the making decision when choosingstabilizing system of the ship, is to find the best sufficient optimization for thestabilization from many alternatives and also to form the best working algorithm with it.In decision making problems, in most cases, solution of the optimal results cannot befound by evaluating only one criteria or a function of single goal. In this situation, multicriteria decision making would be done necessarily.While making description of the complex systems, some cases are difficult toexpress , and some logical expressions go through to unlogical side. By the help of thefuzzy multi criteria decision making, decision making people have an opportunity tochose a method from many alternatives by using fuzzy numbers.In this study, fuzzy TOPS?S method is used. According to the specialists, it isthe best fitting method chosen from many alternative stabilizing systems. To providethe best balance optimization, chosen controller system is designed due to using fuzzylogic fundamentals.