Maddi ve sembolik yeniden üretim sürecinde iktidar olarak AKP
The AKP: A party in power in the process of material and symbolic reproduction
- Tez No: 254709
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
AKP'nin iktidarının yedinci yılını geçirmekte olduğumuz şu günlerde AKP'nin ne olduğunu anlamaya yönelik arayış ya öznel/kültürel merkezli ele alışlarda anlam dünyalarını vurgulamakta ya da yapısal/nesnel koşullara odaklanmaktadır. Ancak bu tarz bakış açıları AKP'yi anlama ve açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu problem üzerinden yola çıkan çalışmada AKP, gerçekliği oluşturan tüm değişkenler, maddi yeniden üretim(MYÜ), sembolik yeniden üretim(SYÜ) ve iktidarın ilişkilerinin yeniden üretim (İYÜ) süreçleri arasındaki içsel bağlantılar üzerinden ele alınmıştır.Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın izlediği temel uğraklar açığa çıkartılmıştır. İkinci bölümde, MYÜ sürecinde AKP'nin arka planına bakılmıştır. Türkiye'de kapitalizmin gelişme sürecinde AKP'yi iktidara taşıyan dinamikler tarihsel bağlamda değerlendirilmiştir. Bu bölümde 1960'larda başlayan 1980'lerde dünya kapitalizmi ile bütünleşme sürecinde Anadolu'da hızla birikim olanağına kavuşan sermaye gruplarının değerler ve sembolik sistemlerden beslenen dayanışma ağlarıyla bir güç oluşturması ve iktidara yönelmesi izlenmektedir. Üçüncü bölüm ise SYÜ sürecinde AKP'nin öncüllerinin analizine ayrılmıştır. Bu bölümde yeni bir siyasal oluşum olarak yola çıkan AKP'nin arkasındaki örtük aidiyeti araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde MYÜ ve SYÜ sürecinde iktidar olarak AKP analiz edilmiştir. Çok farklı çıkarlar ve talepler arasında uyum sağlamaya çalışan AKP, seçimden önce ve seçimden sonra olarak iki bölümde değerlendirilmiştir. AKP'nin iktidarının söylem ve pratiğinin analizi çalışma yaşamı başlığı üzerinden derinlemesine ele alınmıştır.Sonuç olarak, AKP olgusunu anlamak ve açıklamak için kullandığımız MYÜ, SYÜ, İYÜ süreçlerinin ilişkisel analizi, gerçekliği tüm yönleriyle görebilme imkanı sağlamakta ve aynı zamanda sosyal bilimlerin tanımladığı disiplinlere ait duvarları aşmamıza olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
These days, with the AKP in its seventh year in power, enquiries regarding exactly what the AKP is tend to either emphasize realms of meaning via approaches centering on the subjective/cultural, or focus on structural/objective conditions. Such perspectives, however, are insufficient for comprehending and explaining the AKP. In this study, taking up the issue of the problem of perspective, the AKP has been addressed in light of the intrinsic interconnectedness of the variables that construct its reality, material reproduction (MR), symbolic reproduction (SR) and the reproduction of the regime?s relationships (RR).In the first section of this four-part study, the foundational areas of study explored during the course of research are laid bare. The second part examines the background of the AKP in its process of MR, and evaluates the dynamics which brought the AKP to power within the historical context of the process of the development of capitalism in Turkey. This section discusses the rising financial clout and coming to political power of an Anatolian-based capital group which found itself with the opportunity to quickly accumulate wealth in the period between the 1960?s and 1980?s as it became incorporated into the global capitalist system. This empowerment was facilitated by bonds of solidarity based upon shared systems of values and symbols. The third section is dedicated to analyzing the precedents of the AKP during the process of SR, aiming to bring to light the implicit underpinnings of the newly emergent political power. The final section of the study takes up the analysis of the AKP as a political entity in power within processes of MR and SR. The AKP, attempting to bring into accord widely diverse interests and demands, is analyzed in this section in two parts, one prior to elections and the other following election periods. The analysis of the AKP?s political discourses and practices takes a close examination of how the party works and functions, starting from the highest echelons.In conclusion, the analysis, in which we employed MR, RS and RR in order to comprehend and explain the phenomenon of the AKP, renders possible a multi-faceted, comprehensive perspective onto all aspects of the party. Simultaneously, this approach also allows us to break down the barriers between the various disciplines set up and defined by the social sciences.